Astrolog Izabela Podlaska

Elekcje i pytania dotyczące podróży - reguły Nicholasa Culpepera z 1654 roku

Nicholas Culpeper

DZIEŁO ASTROLOGICZNE

CZĘŚĆ 3

ELEKCJE I PYTANIA DOTYCZĄCE PODRÓŻY

Nicholas Culpeper "Dzieło astrologiczne"1

Ten, kto wybiera się z jakąkolwiek sprawą do króla lub księcia, kiedy Księżyc jest w Wodniku, może zostać przyjęty, ale król nie zwróci uwagi ani na niego, ani na jego petycję.


2

Jeśli Księżyc jest Rybach, król nie zwróci twarzy w jego stronę.


3

Jeśli ktoś prosi o coś kogoś (w granicach rozsądku), kiedy Koziorożec jest na medium coeli i Jowisz w koniunkcji z nim, a Księżyc aplikuje do niego lub gdy Księżyc separuje od niego i aplikuje do władcy ascendentu, lub gdy władca ascendentu aplikuje do Jowisza, osoba ta szybko dostanie, czego pragnie.


4

Wenus powoduje deszcz i wilgoć, Merkury odpowiada za krótkie podróże i zmiany.


5

Wenus w pierwszych stopniach Raka podczas koniunkcji świateł lub podczas innej wielkiej koniunkcji, powoduje wielkie deszcze.


6

We wszystkich elekcjach wzmacniaj władcę ascendentu i władcę domu, którego dotyczy sprawa.


7

Saturn powoduje najwięcej szkody podczas długich podróży, a Mars podczas krótkich.


8

Znaki stałe wstrzymują podróże, znaki ruchome (*1) przyspieszają je, z wyjątkiem ostatniej części znaku Wagi.


9

Przybywający Księżyc w dobrym aspekcie ze Słońcem przyspiesza podróż.


10

Kiedy malefik jest w dobrym aspekcie z benefikiem, nie przynosi to żadnej szkody.


11

Największe utrudnienie, jakie planeta może mieć w elekcjach podróży, to kiedy jest wędrowcem. (*2)


12

Znak Raka najlepszy jest dla morza, a znak Ryb dla rzek.


13

Mars jest powodem wszystkiego, co jest zrobione niespodziewanie, znienacka zniszczone i nagle zrobione ponownie.


14

Saturn i Mars są powodem wszystkiego, co jest zrobione niespodziewanie, znienacka zniszczone i co jest przez długi czas zrujnowane.


15

Kiedy wybierasz się w podróż drogą lądową, źle jest mieć Marsa w domu dziewiątym lub trzecim, ponieważ oznacza on złodziei. Ale jeszcze gorzej mieć go w domu drugim.


16

Kiedy chcesz jechać na wieś, niech władca drugiego domu będzie w dobrym położeniu i ani w domu czwartym, ani na ascendencie.


17

Kiedy wyruszasz w podróż, niech nie będzie złej planety w siódmym domu, bo to oznacza, że zło przydarzy ci się w miejscu, do którego się udajesz.


18

Jeśli jednak planeta ta będzie w godności i w korzystnym aspekcie z władcą ascendentu, nie doświadczysz wielkiej szkody.


19

Jeśli władca dziewiątego domu będzie na ascendencie, podróż przyniesie zaszczyty i zysk.


20

Jeśli władca ascendentu wzmacnia władcę domu dziewiątego, podróż będzie dobra i zyskowna.


21

W sprawie krótkich podróży patrz na władcę trzeciego domu, ponieważ jest on władcą krótkich podróży.


22

W przypadku wszystkich podróży patrz na Księżyc, ponieważ jest on ogólnym sygnifikatorem podróży.


23

Miej specjalne baczenie na władcę godziny, bo jeśli będzie on uszkodzony w czasie podejmowania podróży, uczyni wiele złego, tak samo jak niekorzystny władca ascendentu.


24

Sygnifikatorem posłańców i ambasadorów jest władca piątego domu.


25

Godziny Saturna i Marsa są złe na rozpoczynanie podróży. Godziny Jowisza, Wenus i świateł są korzystne.


26

Saturn może oznaczać wiele przeszkód podczas podróży, które mogą być określone dzięki naturze znaku, w którym on się znajduje.


27

Na przykład: jeśli podróż morska rozpoczyna się, kiedy Saturn jest na ascendencie w Rybach, statek ucierpi z powodu zniszczenia.


28

Nie wyruszaj w podróż morską, kiedy wschodzi znak ognisty, ponieważ wtedy ósmy dom zaczyna się w znaku wodnym.


29

Jeśli udajesz się do księcia lub króla, niech Słońce będzie korzystnie postawione i niech wschodzi znak Barana lub Lwa.


30

Przy każdej podróży niech władca ascendentu lub godziny nie będzie źle położony, ani spalony, ani w kwadraturze, ani w opozycji ze Słońcem. Również niech Księżyc nie będzie na ascendencie.


31

Korzystnie jest rozpocząć podróż, kiedy Słońce jest w swoim własnym domu lub w domu swojego wywyższenia za dnia lub kiedy Księżyc jest w swoim władztwie lub wywyższeniu nocą i jedno z nich jest władcą godziny.


32

Jeszcze lepiej jest, jeśli wtedy Słońce lub Księżyc aspektują dziesiąty dom.


33

Bardzo dobrze jest, jeśli Słońce lub Księżyc wzmacniają władcę ascendentu.


34

Z horoskopu urodzeniowego osoby możesz wywnioskować, która część świata jest dla niej najlepsza do życia. Jeśli nie masz horoskopu urodzeniowego, możesz określić to na podstawie horoskopu pytania.


35

Jeśli benefiki są w koniunkcji z władcą ascendentu, pomiędzy medium coeli i ascendentem, niech zamieszka ona na wschodzie.


36

O wiele lepiej jest, jeśli tego typu pytanie zadane jest przed południem.


37

Natomiast jeśli benefiki znajdują się między siódmym i czwartym domem, najlepsze i najbardziej korzystne do życia dla tej osoby są miejsca na zachodzie. Jeśli pytanie zostało zadane pomiędzy zachodem słońca i północą, jest to dodatkowy argument na tak.


38

Inne części horoskopu mogą być z łatwością w ten sposób odczytane.


39

To wszystko będzie o wiele bardziej znaczące, jeśli władca godziny będzie dobrze położony i władca ascendentu będzie w koniunkcji z benefikami.


40

Jeśli ktoś zapyta o czyjś powrót, sprawdź, czy władca ascendentu lub Księżyc jest w dziesiątym domu lub na ascendencie: to wskazówka, że ta osoba powróci.


41

Jeśli władca ascendentu jest w retrogradacji, powróci ona szybko. Jeśli jest w ruchu prostym, to jej powrót się opóźni.


42

Znaki ruchome przyspieszą jej powrót, znaki stałe opóźnią, znaki średnie (*3) sprawią, że podróżować ona będzie od jednego miejsca do drugiego.


43

Jeśli władca ascendentu wzmacnia władcę dziewiątego lub trzeciego domu, lub planetę, która w tych domach się znajduje, powrót tej osoby będzie w odpowiednim czasie.


44

Jeśli władca ascendentu będzie w dziesiątym domu, w znaku ruchomym, wróci ona do domu w ciągu jednego dnia i będzie w podróży tylko kilka godzin.


45


Sprawdź, w których znakach znajduje się sygnifikator, czy w niestabilnym (*4), stałym czy średnim, oraz jak daleko leży on od osi horoskopu lub od planety czy aspektu z sygnifikatorem pytającego. Kierując się rozumem i biorąc pod uwagę rodzaj sprawy, którą badasz, możesz ocenić, ile godzin, dni, tygodni, miesięcy lub lat minie, zanim ta osoba powróci.


46

Księżyc również ma ogromne znaczenie w takim pytaniu.


47

Jednakże jeśli będzie on w drugim, szóstym, ósmym lub dwunastym domu, nie bierz go pod uwagę.


48

Również jeśli ascendent będzie w Lwie, Wodniku, Bliźniętach lub Strzelcu, Księżyc nie znaczy wiele, nie tak, jak w innych znakach. Powodem tego jest to, że te znaki nie tworzą aspektu ze znakiem Raka, który jest domem Księżyca.


49

Przyporządkuj również władcę piątego domu posłańcowi lub ambasadorowi, a władcę ascendentu osobie pytającej i wydaj werdykt o jego powrocie zgodnie z powyższymi regułami.


50

Jeśli pytanie dotyczy kogoś, kto został wysłany po pieniądze, zobacz czy władca domu piątego tworzy aplikacyjny aspekt z władcą domu drugiego i na tej podstawie wydaj werdykt.


51

Jeśli władca piątego domu separuje od władcy innego domu, możesz dzięki temu sprawdzić, co już się wydarzyło, poprzez analizę znaczenia tego domu, a także czy było to coś dobrego czy złego dzięki symbolice planety, od której separuje władca piątego domu.


52

Oceniając siłę sygnifiktorów, możesz też dowiedzieć się, czy sprawa zostanie załatwiona w całości czy częściowo.


53

Możesz również sprawdzić, która planeta blokuje lub wzmacnia sygnifikatory, bo dzięki temu możesz poznać przyczynę tego.


54

Jeśli pytanie dotyczy zaszczytów, zbadaj pozycję władcy dziesiątego domu i postępuj jak wyżej.


55

Inny sposób na wydanie werdyktu odnośnie powrotu jest następujący: zobacz, czy Księżyc jest władcą godziny pytania. Jeśli tak i jeśli jest on silny, jest on sygnifikatorem powrotu. Jeśli tworzy aspekt z władcą piątego domu, ta osoba powróci wtedy, kiedy Księżyc zawita do swojego miejsca (*5) lub kiedy aspekt uściśli się.


56

Ale jeśli Księżyc tworzy aspekt z ascendentem, ta osoba powróci, kiedy Księżyc znajdzie się w stopniu, w którym znajduje się ascendent w horoskopie pytania.


57

Lecz odpowiedz na pytanie kierując się rozsądkiem, szczególnie jeśli szybki powrót jest prawdopodobny.


58

Na podstawie tych reguł każdy astrolog, który nie ma problemów z podstawami, może z łatwością zrobić elekcję każdego przedsięwzięcia tego typu.Rozprawa została zredagowana,Słońce 12 Znak Skorpiona 1648

Nicholas Culpeper

 


Tłumaczenie i redakcja: Izabela Podlaska-Konkel


Przypisy tłumaczki:
*1 – znaki ruchome to inna nazwa na znaki kardynalne. Są to Baran, Rak, Waga i Koziorożec.
*2  – wędrowiec – (łac. peregrinus, ang. peregrine) planeta, która nie posiada żadnej godności podstawowej (nie jest w swoim władztwie, wywyższeniu, termie itp.).
* 3 – znaki średnie to inna nazwa na znaki zmienne. Są to Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby.
*4 – znaki niestabilne to inna nazwa na znaki kardynalne. Są to Baran, Rak, Waga i Koziorożec.
*5 – miejscem czyli domem Księżyca jest znak Raka.

Tłumaczenie opublikowane 8.05.2013 na stronie Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego w ramach Projektu ASTROGutenberg - klasyka astrologii za darmo.


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12