Astrolog Izabela Podlaska

Elekcje budowy lub kładzenia fundamentów - reguły Nicholasa Culpepera z 1654 roku

Projekt ASTROGutenberg
KLASYKA ASTROLOGII ZA DARMO
Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne

Nicholas Culpeper "Dzieło astrologiczne"

Nicholas Culpeper

DZIEŁO ASTROLOGICZNE

Część 4
Rozdział 1


Elekcje budowy lub kładzenia fundamentów

1

Człowiek powinien zwracać baczną uwagę na wszelkie budynki, żeby były stabilne i trwałe.


2

Przy zakładaniu miasta najpierw zwracaj uwagę na gwiazdy stałe, a potem umieść obok nich planety beneficzne.


3

Przy budowie domu najpierw patrz na planety i ich naturę, a w drugiej kolejności na naturę znaków zodiaku.


4

Nie zaczynaj budowy, jeśli Księżyc jest w Skorpionie lub w Rybach oraz ma szerokość południową i opada. Jeśli to zignorujesz, budynek szybko zawali się.


5

Najlepszym czasem ze wszystkich na rozpoczęcie budowy domu jest dzień, kiedy Księżyc jest w Wodniku. Albo też ustaw ascendent w Wodniku, a Księżyc i benefiki niech robią z nim aspekt, to znaczy niech robią aspekt do stopnia ascendentu.


6

Lew i Byk też są dobre, ale nie aż tak jak Wodnik.


7

Niech władca ascendentu nie będzie spalony, ani w retrogradacji, ani w znaku swojego upadku, ani w znaku swojego wygnania. Niech nie tworzy żadnych złych aspektów z innymi planetami.


8

Jeśli jest to możliwe, niech oba światła tworzą aspekt z ascendentem.


9

Jeśli w momencie rozpoczęcia budowy Saturn jest w dwunastym domu, działa bardzo dobrze lub  przynajmniej nie szkodzi, tak samo Mars w szóstym domu.


10

Miej baczenie, żeby znak ascendentu horoskopu roku nie znajdował się w siódmym domu, kiedy kładziesz fundamenty, bo jeśli tak, wrogowie mogą wedrzeć się do środka i splądrować dom.


11

Władca ascendentu jest najsilniejszy, kiedy jest w swoim zenicie (*1). Kiedy jest w opozycji do swojego zenitu, nie jest to korzystne, ponieważ jest w retrogradacji.


12

Jeśli zła planeta jest wędrowcem (*2) w dziesiątym domu, budynek będzie stał nie dłużej niż domek z kart. I lepiej, żeby był to Saturn niż Mars.


13

Nieszczęście spadnie na miasto, którego fundamenty zostały położone, kiedy Mars był na medium coeli, ponieważ wielu jego obywateli, a także książęta lub władcy zginą od miecza.


14

W momencie kładzenia fundamentów niech Księżyc nie będzie w koniunkcji z Saturnem, ani z Ogonem Smoka; niech Saturn nie będzie na ascendencie, ani w czwartym domu, bo będzie złoczynny, a budowa będzie postępowała wolno i zostanie ukończona w dniu Sądu Ostatecznego. Lub nawet jeśli zostanie ukończona i będzie nadawać się do zamieszkania, mieszkańcy domu będą nękani nieustannymi lękami, iluzjami, głupimi zachowaniami, zmartwieniami i będą narażeni na złodziei. Założę się tysiąc do jednego, że budynek w końcu nagle się zawali.


15

Jeśli Mars będzie posadowiony lub aspektowany w podobny sposób, jak opisywaliśmy w poprzednim aforyzmie położenie Saturna, dom zostanie doszczętnie spalony.


16

Jeśli w domu pojawią się duchy i chętnie chciałbyś się ich pozbyć, niech Księżyc nie znajduje się na ascendencie. Niech ani Księżyc, ani ascendent nie będzie w Raku, Lwie, Skorpionie i Wodniku. I niech Księżyc separuje od złych planet i aplikuje do dobrych.Przypisy tłumaczki
*1 – zenit planety zwany „auge” – najwyższy punkt cyklu planety, kiedy planeta znajduje się najdalej od Ziemi.
*2 – wędrowiec – (łac. peregrinus, ang. peregrine) planeta, która nie posiada żadnej godności podstawowej (nie jest w swoim władztwie, wywyższeniu, termie itp.).

 

Przekład i reakcja: Izabela Podlaska-Konkel
 

Tłumaczenie opublikowane 3.05.2013 na stronie Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego w ramach Projektu ASTROGutenberg - klasyka astrologii za darmo.


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12