Astrolog Izabela Podlaska

Czy astrologii horarnej można nauczyć się samemu?

Data publikacji: 2013-04-17 23:36:00

Kiedy w 2004 roku pojechałam na konferencję astrologiczną Brytyjskiego Stowarzyszenia Astrologicznego do Bath, trafiłam z ciekawości na zajęcia Sue Ward. Był to wykład dla początkujących, podczas którego Sue przedstawiła podstawowe zasady astrologii horarnej zwanej też pytaniową. Od razu połknęłam bakcyla, a astrologia horarna stała się moją nową pasją. Nie od razu jednak osiągnęłam pewność w stosowaniu reguł horarnych. Jest ich wiele i zanim się przestawiłam na patrzenie na horoskop z innej perspektywy, musiało minąć trochę czasu. Interpretacja horoskopu pytania różni się bowiem znacznie od reguł interpretacji horoskopu urodzeniowego.

Astrologia horarna to niezwykły dział astrologii, który zajmuje się odpowiadaniem na pytania na podstawie horoskopu wyrysowanego na moment i miejsce zadania pytania. Jest to  magiczny dział astrologii. Trudno bowiem zrozumieć, jak horoskop pytania może opisywać sytuację, która dzieje się w innym miejscu, innym czasie i może dotyczyć osób, które nie są obecne przy zadawaniu pytania. W astrologii horarnej ważna jest zasada synchroniczności, obecna w każdym systemie dywinacyjnym. Nie da się wytłumaczyć niedowiarkom i naukowcom (których i tak niewielu się tym interesuje), w jaki sposób horoskop narysowany na moment zadania pytania opisuje sytuację, o którą pytamy i daje nam konkretną odpowiedź. Nie można to astrologii horarnej zastosować statystyki, bowiem jest to Sztuka i astrolog musi nie tylko znać reguły astrologii, ale również mieć duże doświadczenie oraz talent. William Lilly, jeden z najsłynniejszych astrologów, uważał, że z tego powodu astrolog jest artystą, który musi być biegły w sztuce odpowiedzi na pytania.

Podręczniki do astrologii horarnej

Mój mały zbiór podręczników do astrologii horarnej, fot. @ Izabela Podlaska-Konkel


Nauczyciele
Astrologia horarna jest wbrew pozorom bardzo łatwym działem astrologii. Nie wymaga bowiem znajomości natury ludzkiej ani długoletniego doświadczenia życiowego, które jest tak ważne przy interpretacji horoskopu urodzeniowego i technik prognostycznych z nim związanych. Trzeba mieć jednak zacięcie detektywa, ciekawość i pasję do tropienia znaków i podpowiedzi, jakie daje nam horoskop horarny.

Wiele osób pyta mnie, czy astrologii horarnej można nauczyć się samemu. I tak, i nie. Nie trzeba ukończyć specjalistycznego kursu, aby umieć interpretować horoskop horarny. Jednak moim zdaniem, jeśli się nie zobaczy na żywo, jak doświadczony w tej dziedzinie astrolog interpretuje horoskop, możemy latami dochodzić metodą prób i błędów do tego, co możemy szybko podpatrzeć u wprawnego w tej sztuce nauczyciela. Ja byłam na warsztatach u wielu znanych astrologów specjalizujących się w horarnej i nie żałuję. Sue Ward, Deborha Houlding, John Frawley, Kim Farnell, Branka Stamenkovic dali mi mnóstwo inspiracji i wiedzy oraz motywacji do zajmowania się horarną. Wiele zawdzięczam też moich astrologicznym kolegom i koleżankom, przede wszystkim Miłce Krogulskiej, Tomkowi Wińskiemu i Adrew Bevanowi, z którymi omówiłam wspólnie mnóstwo horoskopów horarnych i wiele się od nich nauczyłam. Gdyby nie moim znajomi i uczniowie, nie miałabym aż tylu wspaniałych przykładów horarnych, dzięki którym mogłam zdobyć doświadczenie, za co bardzo im dziękuję.

Podręczniki
Warto zaopatrzyć się w podręcznik do astrologii horarnej. Mamy to szczęście, że w 2011 roku po polsku ukazał się słynny na całym świecie Podręcznik astrologii horarnej Johna Frawley'a w tłumaczeniu Pawła Męcińskiego (Wydawnictwo Futurarium). To świetna książka, w której John krok po kroku wprowadza czytelnika w tajniki warsztatu horarnego. Z niecierpliwością czekam na drugą część tego podręcznika, którą Frawley obiecuje we wstępie, w której ma być więcej przykładów i interpretacji. Jest sporo podręczników w języku angielskim. Ja najwięcej nauczyłam się ze świetnego podręcznika Dereka Appleby'a Horary Astrology, który bardzo polecam ze względu na prosty wstęp, uporządkowane reguły i mnóstwo przykładów z własnej praktyki (jest w niej omówionych prawie 60 horoskopów). Najsłynniejszym w historii astrologii podręcznikiem do horarnej jest pierwsza i druga księg Astrologii Chrześcijańskiej Williama Lilly'ego, która ukazała się w 1647 roku w Londynie. W tym roku w ramach Projektu ASTROGutenberg (klasyka astrologii za darmo) prowadzonego przy wsparciu Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego zaczęliśmy tłumaczyć to słynne dzieło na język polski. Pierwsze rozdziały zostały już opublikowane na stronie Stowarzyszenia, kolejne w przygotowaniu. Nic, tylko uczyć się od samego mistrza!

Praktyka
Najważniejsza w uczeniu się horarnej jest praktyka oraz ciągłe zadawanie i interpretowanie horoskopów pytań. Polecam zapisywanie i przechowywanie nawet tych, które sprawiają nam trudność i które nie wiemy, z której strony ugryźć, bo po miesiącach czy latach możemy do nich wrócić i wiele się z nich nauczyć. Takie osobiste archiwum jest najcenniejszym podręcznikiem.

Można też korzystać z wiedzy innych, zaglądać na fora internetowe, blogi i strony, które poświęcone są astrologii horarnej. Wiele lat temu dużo nauczyłam się dzięki blogowi Niny Gryphon i bardzo polecam go osobom początkującym i chcącym podszkolić warsztat. Zapraszam również na Forum Astroportalu, gdzie mamy prężnie rozwijający się dział „Astrologia horarna”.

Zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych astrologią horarną na warsztat Johna Frawley'a „Astrologia horarna w praktyce” oraz na wykład „Garść horoskopów horarnych”, które odbędą się w ramach V Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego 14-16.06.2013 w Warszawie.

Druga edycja mojego kursu dla początkujących „Astrologia horarna” odbędzie się w wakacje, o szczegółach poinformuję wkrótce.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, horoskop horarny, astrologia horarna, kurs astrologii horarnej, William Lilly, Astrologia Chrześcijańska


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12