Astrolog Izabela Podlaska

Koniec magazynu "Film"

Data publikacji: 2013-05-23 16:48:00

Jowisz w znaku Bliźniąt jest bezlitosny dla gazet i czasopism, które nie nadążają ze zmianami w branży komunikacyjnej i medialnej. Platforma Mediowa Point Group, wydawca legendarnego miesięcznika „Film”, ogłosiła w tym tygodniu, że ostatni numer magazynu ukaże się z datą lipcową w czerwcu tego roku. Pismo nie jest rentowne. Przez ostatni miesiąc poszukiwano nowego inwestora, ale według komunikatu wydawcy nie pojawiła się żadna ciekawa oferta. Dlaczego?

 "Film" pierwszy numer z 1946 roku Magazyn "Film" numer z maja 2013 roku

„Film” jest jednym z najstarszych polskich magazynów poświęconych kulturze filmowej. Po lewej pierwszy numer z 1946 roku, po prawej numer z maja 2013 roku.


Na horoskop miesięcznika działa od jesieni 2012 roku planeta Saturn, która robi kwadraturę ze Słońcem i Merkurym pisma. A to nie są dobre tranzyty na sprzedanie pisma z zyskiem. Wydawcy tłumaczą, że informacje, które kiedyś było można znaleźć tylko w „Filmie”, teraz są dostępne w polskich i zagranicznych portalach o branży filmowej i są uaktualniane codziennie. Trudno jednak zgodzić się, że tylko z tego powodu pismo traciło czytelników. Sama kupiłam ostatni numer „Filmu” z dziesięć lat temu. Jego siłą było to, że pokazywało niszowe produkcje, promowało kino niezależne i miało świetnych recenzentów.

 Horoskop magazynu "Film"

Magazyn "Film" 1.08.1946 r., g. 6:00, Warszawa, klasyfikacja: C, źródło: data na egzemplarzu pierwszego wydania pisma, godzina rektyfikowana na rozpoczęcie sprzedaży, archiwum autorki.


Z czasem pismo zmieniło profil, zaczęło dostosowywać się do gustów szerokiej publiczności, co moim zdaniem nie wyszło mu na dobre. Z fazy Lwa (gdzie jest Słońce, Merkury i Pluton) przeszło do fazy Panny (gdzie ma też dużo planet). Mam nadzieję, że za jakiś czas ktoś reaktywuje to pismo, bo mimo powszechnie dostępnych informacji oraz internetowych serwisów filmowych, w piśmie o filmie nie chodzi tylko o prezentowanie dobrych zdjęć i nowości, ale o krytyczne podejście do branży filmowej oraz historii kina.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Panna, Lew, Merkury, horoskop gazety, Saturn


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12