Astrolog Izabela Podlaska

Wielki Gatsby i pochwała piątego domu

Data publikacji: 2013-07-11 14:20:00

Najnowsza adaptacja filmowa powieści F. Scotta Fitzgeralda „Wielki Gatsby” w reżyserii Baza Luhrmanna zapiera dech w piersiach. Muzyka, obraz, sceny zbiorowe, aktorzy, kostiumy, 3 D są jednocześnie wyrafinowane i perfekcyjnie kiczowate, jeśli w ogóle można zestawić ze sobą te dwa przymiotniki. Leonardo DiCaprio zagrał świetnie romantyka i nuworysza w jednym, jak dla mnie jest to absolutnie Oscarowa rola. Daisy Buchanan, rozkapryszona i znudzona życiem mężatka z wyższych sfer, olśniewająco zagrana przez Carey Mulligan. Duet Robert Redford – Mia Farrow z adaptacji z 1974 roku to przy nich słaba i nudna kopia oryginału. Warto zobaczyć wersję 3D!

Leonardo DiCaprio horoskop

Leonardo di Caprio ur. 11.11.1974 g. 2:47, Los Angeles, Kalifornia, USA,
klasyfikacja: AA, źródło: akt urodzenia, www.astro.com


W horoskopie urodzeniowym DiCaprio ma stellum planet w pierwszym domu, wszystkie w znaku Wagi. Najbliżej ascendentu jest Pluton, co dobrze oddaje jego siłę charakteru i pokazuje, że doskonale  wcielił się w rolę nuworysza, który chce za wszelką cenę odzyskać miłość swojego życia. Wielki trygon w znakach wodnych daje mu predyspozycje do grania ról męskich (Mars w Skorpionie) romantyków (Jowisz w Rybach) i buntowników bez powodu (Saturn w Raku).

Pochwała piątego domu: "Mała impreza jeszcze nikomu nie zaszkodziła" (A little Party Never Killed Nobody) - Fergie, piosenka ze ścieżki filmowej do "Wielkiego Gatsbiego" 2013

Historia o miłosnym trójkącie z tragicznym finałem nie jest głównym tematem powieści i tej filmowej adaptacji. „Wielki Gatsby” opowiada bowiem o szalonych latach dwudziestych w Ameryce, kiedy z powodu prohibicji wódka była bardzo tania, ludzie upijali się non stop do nieprzytomności, zapanowała swoboda obyczajowa, trwał okres ekonomicznej prosperity, a triumfy święcił taniec, jazz i przyjęcia. W astrologii ten obszar ludzkiego życia opisuje dom piąty horoskopu, tradycyjnie związany z zabawą, romansami, kreatywnością, seksem, hazardem oraz szalonymi imprezami do białego rana.

F. Scott Fotzgerald horoskop

F. Scott Fitzgerald ur. 24.09.1896, godz. 15:30, St.Paul, Minnesota, USA,
klasyfikacja: AA, źródło: zapiski rodzinne, astro.com


Fitzgerald umieścił akcję swojej powieści w 1922 roku, a wydał ją w 1925. Powieść jest więc zapisem wyjątkowej i szalonej epoki. Pisarz opisał w niej wiele swoich życiowych doświadczeń. Razem z żoną Zeldą był stałym bywalcem wielkich przyjęć wydawanych w rezydencjach na Long Island przez nową klasę amerykańskich bogaczy. Obydwoje stali się symbolem ówczesnego stylu życia i bycia, żyli bowiem od imprezy do imprezy, nie wylewali za kołnierz i prowadzili bardzo swobodny moralnie tryb życia. Ich związek to intrygujący temat na osobną analizę. Scott miał w piątym domu Neptuna i Marsa, dobrze więc znał i lubił wszystkie związane z tym domem przyjemności i aktywności, które jednak (Mars to malefik) doprowadziły go do alkoholizmu i depresji (do czego nawiązuje w filmie reżyser).

Wielki Gatsby 2013

Plakat filmu "Wielki Gatsby" w reżyserii Baza Luhrmanna, premiera światowa 1.05.2013, premiera polska 17.05.2013, materiały dystrybutora


To, co najciekawsze dla mnie w tym filmie oprócz genialnie pokazanego szaleństwa piątego domu, to postawy trzech głównych bohaterów, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie. Życiowe przełomy i niepowtarzalne doświadczenia przynoszą nam tranzyty planet pokoleniowych. I tak ciekawie się stało, że każdemu z bohaterów miłosnego trójkąta można przypisać działanie pod wpływem określonego tranzytu na Wenus – planetę związków i życiowych przyjemności.

Jay Gatsby jest ewidentnie pod wpływem tranzytu Neptuna, motywy związane z tą planetą przewijają się wokół niego nieustannie (basen, nielegalny handel alkoholem, nieznana tożsamość, ukrywanie prawdy o sobie, rezydencja – pałac ze snów). Gatsby uważa, że musi odzyskać miłość swojego życia za wszelką cenę i że nic między nimi się nie zmieniło przez jedenaście lat od ich rozstania. Daisy Buchanan przeżywa tranzyt Plutona. Musi dokonać wyboru między dwoma mężczyznami, których kocha i wie, że cokolwiek nie postanowi, każdy wybór będzie trudny i pociągnie za sobą nieodwracalne zmiany w jej życiu. Tom Buchanan jest pod wpływem tranzytu Urana, jego świat legł w gruzach, kiedy okazuje się, że wierna żona kocha innego, a jego kochanka coraz odważniej wkracza w jego poukładane życie. Warto obejrzeć ten film pod tym kątem, naprawdę wiele można się nauczyć o astrologii oglądając ten film czy też czytając powieść Fitzgeralda, który na pewno wiele wątków w tej powieści zaczerpnął ze swojego życia.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, piąty dom, tranzyty planet, Uran, Neptun, Pluton, Leonardo DiCaprio, F.Scott Fitzgerald, Wenus


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12