Astrolog Izabela Podlaska

Dlaczego ezo telewizje padają?

Data publikacji: 2013-07-26 22:53:00

W tym tygodniu padł ostatni kanał ezoteryczny, który nadawał program całodobowy. Rodin TV zniknęła z platformy cyfrowej 23.07.2013, a program na żywo został wyłączony już 3.07.2013. Oficjalnie nie wiadomo, dlaczego do tego doszło, ale plotki i rozżalone wpisy nieopłaconych pracowników na fanpage'u stacji na Facebooku wskazują, że stacja zbankrutowała. To nie pierwsza taka próba w polskich mediach, osobny kanał ezo próbowały wypromować Ezo TV i Kosmica, obie bez powodzenia. Najwidoczniej polscy widzowie oczekują czegoś więcej niż wróżb typu infolinia 0-700 i bez profesjonalnych astrologów, tarocistów itp. takie przedsięwzięcie się nie uda. Zrozumiał to założyciel Rodin TV, ale chyba za późno. Na jego kanale od roku zaczęły pojawiać się programy znanych ezoteryków (m. in. Jana Suligi, Piotra Gibaszewskiego). Na antenie zaczęli pojawiać się dobrzy fachowcy (m.in. Ewa Krajewska, Wróżka Aleksandra) i wywiady z ciekawymi postaciami polskiej ezoteryki. Niestety, nieraz szewc bez butów chodzi. Telewizja Rodin TV została uruchomiona w niezbyt fortunnym momencie i wiem od osób związanych ze stacją, że niestety nikt astrologów nie chciał wtedy słuchać.

 Rodin TV horoskop

Rodin TV 10.08.2011 g. 19:00, Warszawa, klasyfikacja: A, źródło: informacja na stronie telewizji www.rodin.pl
(dostęp na 9.08.2011) oraz na fanpage'u telewizji na Facebooku, archiwum autorki


Rodin TV ruszyła o godzinie 19:00 10 sierpnia 2011 roku w studiu w Warszawie. Saturn, władca ascendentu w Koziorożcu, jest silny, bo w znaku swojego wywyższenia w Wadze. Założyciele stacji mieli już ugruntowaną pozycję na rynku i doświadczenie przy produkcji. Jednak Merkury, planeta handlu, komunikacji i patron mediów, jest w znaku Lwa w niefortunnej dla rozpoczynania nowych przedsięwzięć retrogradacji (stacja kilka razy zmieniała profil i grupy docelowe). Księżyc, który jest ważny w każdym horoskopie elekcyjnym, a tym bardziej w horoskopie przedsięwzięcia, które opiera się na widzach, jest w trygonie do Jowisza, który jest w trzecim domu (media), co pokazuje, że udało im się długo przetrwać na rynku w porównaniu do innych tego typu prób. Jednak jest w znaku swojego wygnania w Koziorożcu (powoli rosnąca oglądalność, czekanie na zyski), w słabym dwunastym domu (trudności z dotarciem do widza i zmiana grup docelowych) oraz w aspektach z dwoma malefikami – w kwadraturze z Saturnem i w opozycji z Marsem. Dawno nie widziałam tak osłabionego Księżyca w horoskopie elekcyjnym. Pluton robi teraz koniunkcję z Księżycem, a Saturn od października kwadraturą osłabiał Wenus, która oznacza finanse stacji (choć ścisły aspekt dopiero ma nastąpić). Fakt, że kanał przetrwał prawie dwa lata, pokazuje tu silny Saturn, władca ascendentu.

 Kosmica TV horoskop

Kosmica Polska TV 15.06.2012 g. 10:00, Berlin, Niemcy, klasyfikacja: A, źródło: informacje prasowe
oraz wpis na fanpage'u na Facebooku, archiwum autorki


Mniej szczęście miały pozostałe dwa kanały, które już po kilku miesiącach zostały zamknięte. Kosmica TV wystartowała w czerwcu 2012 roku. Horoskop był bardzo mocny, pasował do przedsięwzięcia medialnego (Słońce, Wenus i Jowisz w Bliźniętach, ascendent w Lwie) i miał bardzo silny Księżyc, który symbolizuje widzów (w Byku na medium coeli). Jednak Saturn, który w październiku wszedł do Skorpiona, zaczął robić opozycję z Księżycem, czyli wyniki oglądalności i zyski z usług 0-700 nie były zadowalające, oraz koniunkcję z imum coeli. Na początku grudnia 2012 roku kanał przestał nadawać, a programy ezo trafiły jako pasma do innych stacji.

 Ezo TV horoskop stacji

Ezo TV osobny kanał 9.01.2013 g. 14:00, Warszawa, klasyfikacja: A,
źródło: informacje prasowe, SATKurier.pl, archiwum autorki

Ezo TV, legendarna audycja z wróżkami, którą zaczął produkować w 1993 roku Legion Polska jako reklamę serwisów 0-700, miała różne miejsca i przystanki w różnych telewizjach. W 2011 roku uzyskano koncesję na odrębny kanał, który ruszył dopiero w styczniu 2013 roku, ale w maju 2013 roku zaprzestano nadawania programu całodobowego, a programy wróciły do telewizji iTV. Horoskop rozpoczęcia emisji ma silne obsadzenie znaku Koziorożca, ascendent w Bliźniętach, co jest dobre dla mediów, ale Merkurego w VIII domu, spalonego oraz Księżyc w słabym szóstym domu. Właściciel szybko zrezygnował z nierentownego przedsięwzięcia.

Czy ktoś jeszcze kiedyś się zdecyduje na taki krok? Pewnie nie szybko. Takie inwestycje potrzebują długofalowego inwestora. Jak widać w Polsce klient na tego typu usługi robi się wymagający i wybredny, nie kupi byle czego. I to jest optymistyczna wiadomość.


Źródła informacji:
Wirtualemedia.pl
 SATKurier.pl
Media2.pl

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, elekcje, ezotv, kosmica, rodintv, Księżyc, horoskop telewizji, ascendent, retrogradacja


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12