Astrolog Izabela Podlaska

Dużo aspektów naraz w horoskopie

Data publikacji: 2013-10-20 14:51:00

Często zdarza się, że planeta tworzy jednocześnie kilka aspektów z innymi planetami czy światłami. To komplikuje wpływ, jaki na siebie wywierają wszystkie planety, które wchodzą w skład tych aspektów. Musimy wtedy opamiętać o tym, co najpierw interpretujemy, a co później:
1. Najpierw przyglądamy się planetom osobistym czyli Słońcu, Księżycowi, Merkuremu, Wenus i Marsowi. Zaczynamy od świateł, a potem przechodzimy do pozostałych planet osobistych. Omawiamy ich relacje między sobą.
2. Potem omawiamy działanie planet społecznych Jowisza i Saturna na planety osobiste. Wpływ Saturna jako malefika jest bardziej widoczny niż wpływ beneficznego Jowisza. Podobnie odczuwa to posiadacz horoskopu.
3. Na końcu interpretujemy wpływ planet pokoleniowych na planety osobiste i społeczne.

Planety pokoleniowe, które nie tworzą żadnych aspektów z planetami osobistymi, nie mają silnego wpływu na charakter danej osoby i na jej główne cechy. Tak samo traktujemy aspekty, które między sobą tworzą. Jeśli na przykład Uran i Pluton, które tworzą kwadraturę, nie robią jednocześnie żadnych aspektów z planetami osobistymi lub społecznymi, nie bierzemy pod uwagę tego aspektu w podstawowej interpretacji. Ich relacje będą miały jednak znaczenie przy interpretacji domów i osi horoskopu.

Aspekty planet

Aspekty planet, materiały szkoleniowe Warszawskiej Szkoły Astrologii @ Albireo s.c. Miłosława Krogulska, Izabela Podlaska-Konkel

Przykład: Horoskop Tomasza Lisa
Tomasz Lis ur. 6.03.1966 godz. 11:00 (CET -1:00), Zielona Góra, Polska, klasyfikacja: A, źródło: godzina od matki podana przez Tomasza Lisa Miłosławie Krogulskiej i Izabeli Podlaskiej-Konkel, archiwum autorki.

Horoskop Tomasza Lisa


Tomasz Lis jest obecnie najbardziej znanym dziennikarzem, który osiąga sukcesy nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W jego horoskopie przeważa żywioł wody i jakość zmienna. Robi wiele rzeczy naraz i ciągle mu mało: jest redaktorem naczelnym tygodnika „Newsweek”, ma cotygodniowy autorski program w telewizji, założył popularny portal naTemat.pl Najważniejsze znaki w jego horoskopie to Ryby, Panna i Rak. Kiedy patrzymy na aspekty w jego horoskopie, możemy dostać zawrotu głowy. Od razu w oczy rzuca się duża liczba koniunkcji w znaku Ryb i Panny, które tworzą ze sobą kilka opozycji. Do niektórych z nich Jowisz, który jest w znaku Bliźniąt, tworzy kwadratury. Jak rozgryźć tę astrologiczną zagadkę?

Światła i planety osobiste
Zawsze najpierw interpretujemy pozycję i aspekty świateł, jeśli wchodzą w skład takiego kłębowiska aspektów. W horoskopie Lisa Słońce w znaku Ryb i Księżyc w znaku Panny tworzą opozycję czyli urodził się on podczas pełni. To pokazuje jego charyzmę i umiejętność przyciągania uwagi, ale i kontrowersje, jakie wzbudza. Słońce w Rybach pozwala mu intuicyjnie wyczuwać, co podoba się ludziom i o czym rozmawiać ze swoimi gośćmi w popularnym autorskim telewizyjnym „Tomasz Lis na żywo”, który prowadzi w TVP2. Księżyc w Pannie wskazuje na jego pracowitość i talent dziennikarski, a także dążenie do perfekcjonizmu we wszystkim, co robi. Nie jest jednak łatwo z nim pracować, bo wymaga wiele i od siebie i innych (Słońce w Rybach – wizja, intuicja, Księżyc w Pannie – krytykant, perfekcjonista, pracoholik).

Potem analizujemy aspekty świateł, zaczynając od Słońca. Słońce jest w koniunkcji z Saturnem i Marsem, dwoma malefikami. To pokazuje na jego pracowitość i potrzebę bycia autorytetem dla innych (Słońce koniunkcja Saturn) oraz wielkie ambicje zawodowe poparte wytrwałą ciężką pracą (Mars w koniunkcji z Saturnem). Mars w koniunkcji ze Słońcem wskazuje na dużą aktywność, ale też agresję i złość, jaką wywołuje u innych. Jest zaczepny i jako dziennikarz lubi poruszać tematy kontrowersyjne. Bardzo dba o zdrowie, biega, uprawia sporty, żeby ten nadmiar marsowej energii pozytywnie spożytkować.

Kwadratury
Słońce wraz z Marsem i Saturnem tworzą również kwadraturę do Jowisza. I tu znów zaczynamy najpierw interpretację od światła. Słońce w kwadraturze z Jowiszem daje mu rozmach w działaniu, szczęśliwe okazje do rozwijania swoich talentów i ambicji i umiejętność przyciągania inwestorów. Warto zauważyć, że Jowisz jest w znaku Bliźniąt, które symbolizują media, dziennikarstwo i przekazywanie informacji. To, czego się Lis dotknie, zyskuje na wartości i zwiększa oglądalność czy podwyższa wyniki sprzedaży. Kwadratura sprawia, że może być nieraz zbyt chciwy lub naciągać reguły czy prawo do swoich celów. Tę cechę potwierdza kwadratura Jowisza z Saturnem. Lis niejednokrotnie przekraczał  granice etyki dziennikarskiej występując w reklamach lub umieszczając w swoich publikacjach kryptoreklamy, co jest sprzeczne z kodeksem etyki zawodu, który uprawia. Jednak dla niego jest to wyczuwanie nowych trendów i przekraczanie granic, które prędzej czy później i tak zostaną zniesione (przewaga jakości zmiennej w horoskopie, kwadratury i opozycje, jakie tworzy Słońce). Mars w kwadraturze z Jowiszem dodaje mu energii i skłania do podejmowania wciąż nowych aktywności zawodowych i sportowych, aby się sprawdzić i udowodnić, że jest najlepszy, a przynajmniej lepszy od innych. Na końcu opisujemy kwadraturę Jowisza z Uranem i Plutonem, bo to połączenie planety społecznej i planet pokoleniowych. Mówi o wyczuciu trendów i umiejętnym wykorzystaniu technologii (Jowisz kwadratura Uran) oraz smykałce do inwestycji i pomnażania pieniędzy, ale i skłonności do ryzyka inwestycyjnego (kwadratura Jowisza z Plutonem).

Opozycje i planety pokoleniowe
Słońce tworzy również opozycję z Plutonem i Uranem, które z kolei tworzą pokoleniową bardzo ścisłą koniunkcję w znaku Panny (dzieli je tylko 28 minut kątowych, jest to najściślejszy aspekt w horoskopie dziennikarza). Większość osób urodzonych w połowie i pod koniec lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku ma ją w swoim horoskopie. Koniunkcja ta wskazuje na rewolucję technologiczną, przemysłową, społeczną i obyczajową, jaka dokonała się w tych czasach w wielu miejscach na świecie. U Lisa obie planety pokoleniowe aspektują Słońce, co wskazuje, że umie on odczytywać nastroje społeczne i poruszać ważne i aktualne tematy polityczne. Opozycja Słońca z Plutonem sprawia, że dziennikarz mimo cech zodiakalnej Ryby jest skoncentrowany na celu, silnie wpływa na życie ludzi dookoła i potrafi wykorzystać kontakty i znajomości (bo to opozycja) do realizacji swoich życiowych i zawodowych planów. Jest wymagający wobec siebie i innych, dlatego budzi kontrowersje i nie jest łagodnym szefem. Opozycja Urana ze Słońcem sprawia, że porusza kontrowersyjne tematy, zawsze staje po stronie pokrzywdzonych (co wzmaga jego Słońce w Rybach) i zadaje niewygodne pytania.

Mars tworzy również opozycję z Uranem i Plutonem, co podkreśla wagę sportu i ambicji w życiu dziennikarza i chęć jego sprawdzania się w zawodach, maratonach itp. Saturn również tworzy opozycję z Uranem i Plutonem. Ten aspekt jest ważny, bo połączony jest z aspektami planet osobistych. Sprawia, że Lis jest osobą, która buntuje się przeciwko autorytetom i widzi się w roli outsidera, krytyka i komentatora rzeczywistości. Kiedy wiele lat temu jedna z gazet opublikowała sondaż dotyczący hipotetycznych kandydatów na prezydenta, Lis zajął w nim wysoką pozycję razem z Jolantą Kwaśniewską. Przez wiele miesięcy spekulowano, czy dziennikarz porzuci zawód i spróbuje swoich sił w polityce. Jednak nie zdecydował się startować w wyborach na prezydenta, bo ma zbyt dociekliwy, buntowniczy i zmienny charakter. Szybko by go znudziło pełnienie jednej funkcji.

Harmonijne aspekty
W horoskopie Lisa jest wiele napięciowych aspektów, a tylko cztery harmonijne: sekstyl Merkurego z Wenus, trygon Słońca z Neptunem oraz dwa sekstyle Neptuna z Uranem i Plutonem (które mniej się zaznaczają w jego charakterze, bo tworzą je same planety pokoleniowe). Merkury, który jest w znaku Barana, co sprzyja uprawianiu dziennikarstwa telewizyjnego (debaty, dyskusje, tematy polityczne) jest w ścisłym sekstylu z Wenus (dzieli je tylko 52 minuty kątowe, co czyni go najściślejszym aspektem między planetami osobistymi w tym horoskopie), która jest powietrznym znaku Wodnika. Lis ma dobry głos, świetnie wypada i na wizji, i w radiu, dobrze pisze i ludzie lubią czytać jego artykuły. Umie zbudować wokół siebie zespół ludzi i przyciągać do współpracy przyjaciół (Wenus w Wodniku). Trygon Słońca z Neptunem podkreśla jego charyzmę i skłania go do działalności społecznej, daje mu wizję i chęć działania dla wspólnego dobra. Kamera go lubi i dobrze wypada na wizji. Ludzie wierzą mu i choć wzbudza kontrowersje, szczególnie wśród zazdrosnych kolegów ze środowiska dziennikarskiego, nadal jest lubiany i popularny wśród widzów i czytelników.

Jest to fragment podręcznika astrologii dla początkujących, który właśnie piszemy wspólnie z Miłką Krogulską dla internetowego kursu astrologii, który prowadzimy od końca sierpnia tego roku w Warszawskiej Szkole Astrologii. Podręcznik ukaże się też drukiem na początku przyszłego roku. O szczegółach będę informować na blogu.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Tomasz Lis, aspekty, kwadratura, opozycja, trygon, sekstyl, koniunkcja, pełnia, Księżyc, Słońce, interpretacja horoskopu


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12