Astrolog Izabela Podlaska

30. Seminarium Historii Astrologii 2013 – Astrologiczna Loża Londynu

Data publikacji: 2013-10-31 01:20:00

Pod koniec października miałam zaszczyt uczestniczyć jako wykładowca w trzydziestej edycji Seminarium Historii Astrologii, które organizują co roku członkowie Astrologicznej Loży Londynu (The Astrological Lodge of London). Jest to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu imprez astrologicznych na świecie, poświęcone jest bowiem wyłącznie historycznym tematom.

30. Seminarium Historii Astrologii - the Astrological Lodge of London
Przed rozpoczęciem wykładów: ja, Israel i Sifa Avcin, fot. @ Ays Afcin

Mój wykład, pierwszy w kolejności, poświęcony był początkom polskiej astrologii aż do wieku XVI („Astrology in Poland during the 15th and 16th centuries”). Ten szeroki temat próbowałam przedstawić w godzinnej prezentacji. Skupiłam się głównie na prezentacji rysu historycznego astrologii w Polsce i sylwetek najważniejszych astrologów, którzy byli znani nie tylko na Akademii Krakowskiej, gdzie od połowy XV wieku był wydział astrologii, ale i udzielali się w innych krajach i na dworach ówczesnej Europy. Najbardziej zafascynowała mnie działalność i dorobek astrologiczny Marcina Bylicy z Olkusza. Na ten temat będę miała wykład podczas I Seminarium Historii Astrologii, które organizuję (na wzór Loży) w sobotę 15 marca 2014 roku w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Serdecznie zapraszam już dziś, szczegóły organizacyjne i spis wykładowców i wykładów będzie podany w połowie listopada.

Wykład Izabeli Podlaskiej-Konkel o astrologii w XV i XVI wieku w Polsce
Przed moim wykładem o astrologii w Polsce w XV i XVI wieku, 30. Seminaroum Historii Astrologii, 26.10.2013, Londyn, The Astrological Lodge of London, fot. @ Mii Krogulska

Wykłady były bardzo różnorodne i jak zwykle bardzo ciekawe. Sonal Sachdeva podczas swojego wykładu na temat „Indii” Al Biruniego („Al Biruni’s India”) skupiała się na astronomicznych wątkach w tym dziele oraz genezie arabskiej astrologii. Sifa Avcin opisała mit założycielski astrologii, który funkcjonuje w kulturze tureckiej i o odnośnikach do astrologii w Koranie ("The historic past of Turkish astrology").

Wyjątkowo ciekawy był wykład Gill Dorren na temat związków Izaaka Newtona z astrologią („Sir Isaac Newton and astrology”). Gill aktualnie pracuje nad szerszą publikacją na ten temat. Podzieliła się z nami kilkoma swoimi intrygującymi odkryciami. Newton na początku studiów w Cambridge zajmował się intensywnie alchemią i w tym celu studiował różne podręczniki na ten temat, między innymi do astrologii, która była niezbędna do wyznaczania odpowiedniego momentu na rozpoczęcie eksperymentów. W jednym z manuskryptów pozostawił zapis astrologicznej mandali, która przedstawia różne relacje między planetami. Podczas przerw dyskutowaliśmy na temat znaczenia tych zapisków i Derek opracował wzór wyjaśniający te zapiski. Nie oznacza to, że Newton był astrologiem. Jest to jednak potwierdzenie, że znał dobrze symbolikę astrologiczną (bo była ona ówczesnym językiem nauki) i używał jej w swoich alchemicznych eksperymentach.

Wykład Gill Dorren o Izaaku Newtonie i astrologii
Wykład Gill Dorren o Izaaku Newtonie i astrologii, fot. @ Izabela Podlaska-Konkel


Kim Farnell na zakończenie konferencji miała wykład o astrologach i ich złej reputacji („When astrologers go bad”) i mimo sennej popołudniowej pory ożywiła całą widownię. Z założenia ludzie przeciwni astrologii i astrologom uważają, że astrologowie to źli ludzie, którzy szantażują swoich klientów. A sama astrologia to fałszerstwo i oszustwo. Kim przedstawiła wiele solidnie udokumentowanych przykładów na to, że czasami może to być prawda, a czasami nie.

Tajemnicza astrologiczna notatka Izaaka Newtona

Tajemnicza astrologiczna notatka Izaaka Newtona, fot. @ Izabela Podlaska-Konkel


Jako pierwszy poszedł pod nóż Edward Kelly, który był nie tylko oryginałem, ale robił bardzo dziwne rzeczy (atakował ludzi, zmieniał zapiski w dzienniku Johna Dee). Często był zamieszany w afery finansowe i więziony przez swoich mecenasów, kiedy mieli zły humor. Raz zabił współwięźnia i podczas ucieczki z więzienia stracił nogę (później nosił drewnianą). Często wdawał się w bójki i bardzo dużo pił. Kim dalej przedstawiła cały korowód barwnych postaci, dziwaków i niesłusznie oskarżonych o najgorsze zbrodnie astrologów, z Aleisterem Crowleyem włącznie. Ten ostatni sam pozował się na bestię i samo zło, co prowokuje pytanie, ile z tego, o co go oskarżają lub co sam sobie przypisuje, jest prawdą. Jedną z barwniejszych postaci opisywanych przez Kim był Simon Forman, który stawiał horoskopy na wszystko – kiedy zgubił skarpetki, kiedy wysyłał list, kiedy szedł z wizytą itd. Został oskarżony o otrucie i morderstwo, miał bardzo złą reputację, ludzie stronili od niego, miał duże problemy w kontaktach z kobietami. No cóż, bycie astrologiem i kiedyś, i dziś to nie bułka z masłem.

Wykład Kim Farnell o astrologach o złej reputacji.
Wykład Kim Farnell o astrologach i ich złej reputacji („When astrologers go bad”), fot. @ Izabela Podlaska-Konkel

Seminarium Historii Astrologii organizowane jest przez Astrologiczną Lożę Londynu od trzydziestu lat co roku pod koniec października lub w listopadzie. Inicjatorką cyklu była Annabella Kitson (1923-2013), która zmarła w tym roku.

Kim Farnell będzie specjalnym gościem I Seminarium Historii Astrologii 15.03.2014 r. w Warszawie, organizowanym przeze mnie w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Kim będzie mieć wykład na temat horoskopów medycznych i biografii Simona Formana, który pozostawił po sobie olbrzymią ilość notatek, horoskopów choroby i horarnych oraz opisanych przypadków medycznych. Serdecznie zapraszam wszystkich pasjonatów historii astrologii i testowania starych astrologicznych technik!

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, The Astrological Lodge of London, historia astrologii, Izaak Newton, Simon Forman, Marcin Bylica


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12