Astrolog Izabela Podlaska

„House of Cards”- półkrzyż, latawiec i wielki trygon czyli thriller polityczny na najwyższym poziomie

Data publikacji: 2013-10-31 20:00:00

Odkąd Pluton wszedł do znaku Koziorożca w 2008 roku, w popularnej sztuce i kulturze dominują mroczne polityczne tematy. Powstają filmy, książki, sztuki i serialne obnażające mechanizmy władzy i rządzenia. U nas w Polsce w polityce aferka za aferką. Warto na telewizyjne popisy naszych polityków popatrzeć z perspektywy dwóch seriali, które odważnie pokazują mechanizmy rządzenia i manipulacji opinią publiczną: „House of Cards” i „Boss”, oba obecnie emitowane na polskich kanałach telewizyjnych (Ale Kino, n+, Filmbox).

House of Cards

Serial "House of Cards" reż. David Fincher, Netflix, plakat do flimu, materiały promocyjne producenta


Szczególnie pierwszy z nich „House of Cards” (Dom z kart) zasługuje na szczególną uwagę. Jest to pierwszy wysokobudżetowy serial wyprodukowany do emisji w internecie na popularnej platformie Netflix (największa na świecie wypożyczalnia filmów on line), który jako pierwszy zgarnął nagrodę Emmy w kategorii serial internetowy. Serial sprzedaje się świetnie, bije rekordy popularności. O jego sukcesie zadecydował nie tylko temat, świetny scenariusz i doborowa obsada (Kevin Spacey, Robin Wright) oraz genialny scenarzysta Beau Willimon (autor m.in. scenariusza do „Id marcowych”) i reżyser David Fincher, ale i ciekawy zabieg promocyjny. W dniu internetowej premiery każdy mógł ściągnąć za darmo wszystkie odcinki serialu. Na taki zabieg nikt wcześniej się nie zdecydował. Jak widać, zadziałało. Kiedy spojrzy się w horoskop premiery serialu, jasne staje się, że był to strzał w dziesiątkę i projekt skazany na sukces.

House of Cards horoskop
Premiera „House of Cards” 1.02.2012 g. 00:00, Los Gatos, Kalifornia, USA, klasyfikacja: A, źródło: informacje na stronie serialu na Twitterze, archiwum Izabeli Podlaskiej-Konkel


Od razu rzuca się w oczy wielki trygon powietrzny złożony ze Słońca w Wodniku, Jowisza w Bliźniętach i Księżyca w Wadze, który wraz z opozycją do Urana w Baranie tworzy latawiec, jedną z najszczęśliwszych konfiguracji. Zapewnia ona sukces mimo woli, dobre okazje i duża popularność. Jowisz w Bliźniętach (na wygnaniu) i Słońce w Wodniku (na wygnaniu) wskazuje na niestandardowe biznesowe posunięcie – udostępnienie całego serialu od razu za darmo internautom. Dużo ryzykowali, ale dużo zyskali. „House of Cards jest obecnie jednym z najpopularniejszych seriali w sieci i w kablówkach na całym świecie (razem z najgenialniejszym serialem wszech czasów „Breaking Bad”, ale to już inna historia zasługująca na osobny wpis).

Horoskop serialu niesamowicie sugestywnie pokazuje główny wątek fabuły. Słońce w Wodniku (wygnany władca, niedoceniony lider, opozycja) w czwartym domu, który symbolizuje opozycję (dziesiąty dom władzę) trafnie pokazuje główną intrygę serialu. Serial opowiada o kongresmenie Francisie Underwoodzie, bezwzględnym szefie większości Partii Demokratycznej w Kongresie Stanów Zjednoczonych, który odpowiada za dyscyplinę partyjną i który pozbawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Garetta Walkera stanowiska Sekretarza Stanu, postanawia się na nim zemścić. Słońce, które włada dziesiątym domem (władza) jest na wygnaniu w znaku Wodnika w domu dziesiątym. Prezydent jest więc na łasce, a raczej niełasce swojego najbliższego współpracownika, który chce się na nim zemścić i jest jego prawdziwą opozycją.

Kręcone są odcinki do kolejnej serii, a właściciele stacji Netflix zapowiadają, że planują kolejne serie. Z tak mocnym wielkim trygonem powietrznym i latawcem ten serial nie może się znudzić. W horoskopie serialu jest jeszcze jedna ciekawa konfiguracja planet: półkrzyż złożony z Księżyca, Plutona i Urana. Brutalne sceny, zbrodnia w białych rękawiczkach (Księżyc w Wadze) i bezpardonowe obnażanie mechanizmów władzy (Uran kwadratura Pluton) czynią ten serial tak kontrowersyjnym, a jednocześnie tak popularnym, bo pokazuje, jak naprawdę tam na górze sprawy się mają.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, półkrzyż, trygon, latawiec, House of Cards, Jowisz


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12