Astrolog Izabela Podlaska

Horoskop Dworca Centralnego

Data publikacji: 2013-12-05 13:54:00

Piątego grudnia 1975 roku został uroczyście otwarty Dworzec Centralny w Warszawie. W programie uroczystości czytamy, że obchody rozpoczną się o 10:00 rano, na którą to godzinę planowane jest:

„Przybycie gości od strony Al. Jerozolimskich do podziemnego przejścia halowego.
Złożenie meldunku o gotowości do rozpoczęcia funkcjonowania Dworca przez 6 osobową grupę, w skład której wejdą przedstawiciele załóg i jednostek wojskowych realizujących dworzec i otoczenie oraz generalny projektant dworce - A. Romanowicz.
Meldunek złoży Kierownik zarządu budowy Dworca Centralnego tow. Wł. Zdziarski.
W hali przejścia podziemnego zgromadzonych jest około 200 przedstawicieli załóg przedsiębiorstw wykonawczych i projektantów.
Po meldunku wszystkim członkom Biura Politycznego KC PZPR grupa młodzieży wręczy pamiątkowy medal i album o przebiegu budowy Dworca.”

Notatka znajduje się w Archiwum Państwowym m. St. Warszawy, Oddział w Otwocku. Sygnatura: Komitet Warszawski PZPR, 909, k. 96-100.

Dworzec Centralny

Wschodnia elewacja dworca Warszawa Centralna i fragment ulicy Emilii Plater 2.03.2013, fot. Radek Kołakowski, zdjęcie w domenie publicznej www.wikiedia.org

Horoskop otwarcia pokazuje, że szybkie tempo budowy nie pomogło i Dworzec otwarto, mimo  że nie wszystkie jego elementy działały. Księżyc w koniunkcji z ascendentem w znaku Koziorożca idealnie odzwierciedla tę sytuację. Prace wykończeniowe trwały długo po tym, jak oddano dworzec do użytku publicznego. Zaraz po otwarciu przestały działać między innymi słynne schody ruchome. Dach od początku przeciekał, nieszczelna była większość instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Budowany od 1972 roku na polecenie Edwarda Gierka dworzec, miał być ukończony tuż przed VII Zjazdem PZPR. Miał przyjechać sam Leonid Breżniew z delegacją z ZSRR, trzeba więc było mieć nowoczesny i reprezentacyjny dworzec do witania gości.

Dworzec Centralny otwarcie


Otwarcie Dworca Warszawa Centralna 5.12.1975 r. g. 10:00, Warszawa, Polska, klasyfikacja: A, źródło: Notatka w sprawie programu uroczystości oddania do eksploatacji Dworca Centralnego wraz z otoczeniem, sprawdzona przez Izabelę Podlaską-Konkel, Archiwum Państwowe m. St. Warszawy, Oddział w Otwocku. Sygnatura: Komitet Warszawski PZPR, 909, k. 96-100, archwium Izabeli Podlaskiej-Konkel

Projekt był bardzo nowoczesny i do dziś robi wrażenie (po dokładnym umyciu go z okazji Euro2012), co pokazuje stellum planet w znaku Strzelca i silna Wenus w znaku Wagi. Imponował rozmachem i nowoczesnością (Słońce z Neptunem i Merkurym w znaku Strzelca). Po otwarciu przez wiele dni warszawiacy tłumnie przychodzili, aby zwiedzać nowy obiekt Warszawy.

Jednak Dworzec Centralny nie miał szczęścia do remontów, przez lata był zaniedbywany i popadł w ruinę. Władca ascendentu Saturn jest w Lwie, w znaku swojego wygnania i dodatkowo w retrogradacji. Księżyc w Koziorożcu pokazuje, że mimo planów zburzenia dworzec wciąż stoi, ale jego stan jest opłakany i trudno dziś mówić, że jest to nowoczesny obiekt. Mars, który jest w znaku Bliźniąt, który patronuje podróżom, jest w opozycji do Słońca, Merkurego i Neptuna. Warszawiacy kochają i nienawidzą to miejsce, wzbudza we wszystkich wiele emocji i dzieją się na nim często marsowe, nieprzyjemne wydarzenia (problem bezdomnych, mafia pedofilska, prostytucja itd.) Ciekawe, jak będzie wyglądał po zapowiadanej od dawna przebudowie. Ciekawe, że zachodni architekci podobno do dziś zachwycają się tym projektem, co pięknie wyraża najsilniejsza planeta w tym horoskopie – Wenus w Wadze w dziewiątym domu, który symbolizuje dalekie podróże i zagranicę.

Polecam galerię zdjęć z otwarcia Dworca Centralnego dostępną na portalu naszaStolica.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, astrologia elekcyjna, Dworzec Centralny, Księżyc, Wenus, ascendent


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12