Astrolog Izabela Podlaska

"Zodiak i tarot" Aleistera Crowley'a

Data publikacji: 2013-12-10 20:28:00

Niedawno w wydawnictwie Lashtal Press ukazał się esej Aleistera Crowley'a „Zodiak i tarot”, w którym Crowley opisuje wielkie arkana tarota według przyporządkowania do znaków zodiaku. Bardzo polecam tę lekturę, ponieważ nie tylko widać w niej, jak współtwórca jednego z najpopularniejszych tarotów na świecie zgłębiał symbolikę kart na wielu poziomach. Możemy się dzięki tej lekturze przekonać, jak tworzyła się koncepcja Tarota Thota i jak długo dojrzewała w jego umyśle.

Esej powstał w 1914 roku, a nad talią pracował w latach czterdziestych. Crowley przebywał wtedy w Stanach Zjednoczonych, gdzie rozpoczął pracę ze słynną astrolog i medium Evangeline Adams, dla której pisał wiele tekstów poświęconych astrologii. Znał bowiem arkana astrologii, chociaż uważał, że stawianie horoskopów za pieniądze nie uchodzi dżentelmenowi (z problemem pieniędzy borykał się przez całe życie). Dlatego lektura jego eseju może być ciekawa nie tylko dla tarocistów, ale i dla astrologów. Niektóre jego uwagi na temat zodiaku czy poszczególnych kart są bardzo ciekawe i świeże. Jego spojrzenie na jakości i żywioły czasami zaskakuje i odbiega od tego, jak współcześnie opisują się stany skupienia i przejawiania się żywiołów. Najwięcej miejsca poświęca karcie Diabeł, co na pewno nie dziwi, bo wokół niej narosło przez wieki wiele negatywnych skojarzeń, przesądów i zabobonów.

Zodiak i tarot

Przyporządkowanie dwunastu wielkich arkanów do znaków zodiaku według Aleistera Crowley'a:
Baran – Cesarz
Byk – Papież
Bliźnięta – Kochankowie
Rak – Jeździec (Rydwan)
Lew - Siła
Panna - Eremita
Waga - Sprawiedliwość
Skorpion – Śmierć
Strzelec – Umiarkowanie
Koziorożec – Diabeł
Wodnik – Gwiazda
Ryby – Księżyc

Bardzo polecam inne pozycje wydawnicze Lashtal Press. Krzysztof Azarewicz, autor przekładu „Zodiak i tarot” oraz prezes wydawnictwa, co roku we wrześniu organizuje konferencję poświęconą ezoteryce. W tym roku na szóstej edycji konferencji miałam zaszczyt wygłosić wykład „Prorok i Księga w kontekście astrologii”, podczas którego przedstawiłam horoskop Aleistera Crowley'a oraz horoskop spisania Księgi Prawa. Wiele książek wydawnictwa Lasthal Press ma wyznaczoną astrologicznie datę premiery, ale to już temat na inny wpis. Jeszcze raz serdecznie polecam esej „Zodiak i tarot” Aleistera Crowley'a w tłumaczeniu Krzysztofa Azarewicza wydany przez Lashtal Press. Daje do myślenia oraz może inspirować zarówno tarocistów, jak i astrologów.

Izabela Podlaska-Konkel VI Konferencja Lasthtal Press 2013

Izabela Podlaska-Konkel - wykład o horoskopie Aleistera Crowley'a i jego Księdze podczas VI Konferencji Lashtal Press Gdańsk 14.09.2013, zdjęcie na tle horoskopu Crowley'a osobiście przez niego rektyfikowanego, fot. @ Krzysztof Azarewicz

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, zodiak, tarot, Aleister Crowley


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12