Astrolog Izabela Podlaska

Lato z Radiem – audycja spod znaku Raka

Data publikacji: 2014-06-30 00:39:00

Legendarna polska audycja radiowa „Lato z Radiem” w każde wakacje przyciąga słuchaczy i mimo wielu zawirowań, wciąż jest nadawana od ponad czterdziestu lat. Do historii polskiego radia przeszła nie tylko z powodu swojej popularności, ale dlatego, że była pierwszą polską audycją prowadzoną na żywo.

Pierwsza emisja miała miejsce 1 lipca 1971 roku o godzinie 11:00. Jej twórcą był Aleksander Tarnawski, a pierwszą audycję, która trwała pięćdziesiąt pięć minut, poprowadził Wojciech Zywski. Od początku miała to być audycja rozrywkowa, z dużą porcją muzyki i porad, jak spędzić urlop. Horoskop audycji ciekawie to odzwierciedla: Słońce oraz Merkury, władca ascendentu i medium coeli, są w znaku niemego Raka, który symbolizuje wypoczynek, relaks w rodzinnym gronie i emocje, które wywoływać może muzyka. Horoskop audycji ma jednak silne obsadzenie żywiołu powietrza. Wenus w Bliźniętach, Mars w Wodniku i Księżyc w Wadze tworzą korzystny trygon przechodni, który pokazuje stałe zainteresowanie słuchaczy i duże grono wielbicieli audycji, które nie zmniejsza się od lat. „Lato z Radiem” jest chyba jedyną audycją, której słuchają i starzy, i młodzi, co można zaobserwować na koncertach, które Roman Czejarek, szef audycji, organizuje w trakcie wakacji.

Lato z Radiem horoskop
Audycja "Lato z Radiem" pierwsza emocja 1 lipca 1971 r. g. 11:00, Warszawa, klasyfikacja: B, źródło: Piotr Sadowski "Żywe radio" - Prasa polska - pismo stowarzyszenia dziennikarzy PRL, marzec 1988, s.16, archiwum Izabeli Podlaskiej-Konkel

Merkury ma w tym horoskopie wsparcie od Jowisza, z którym tworzy trygon. Jowisz jest w trzecim domu, co pokazuje, jak chętnie twórcy audycji wychodzą do ludzi, rozmawiają ze słuchaczami na antenie i dostosowują się do zmian, jakie zachodzą w mediach (m. in. od 2012 roku można oglądać trasę koncertową na żywo w Internecie).

Pluton na ascendencie obrazuje, że prowadzący audycję w czasach PRL-u musieli być ciągle czujni, bo audycja na żywo to ryzyko, że ktoś zadzwoni i powie coś, co się nie spodoba władzy. Na szczęście nic takiego się nigdy nie zdarzyło. Ciekawostką jest, że podczas pierwszej audycji informacje o stanie dróg niespodziewanie zamieniły się w relację na żywo z pościgu milicji po Warszawie za skradzionym autem marki Fiat 125 p.

Razem z Miłką Krogulską prowadziłyśmy przez kilka lat astro kącik w "Lecie z Radiem", pod tytułem "Gwiazdka z nieba". Omawiałyśmy codzienny horoskop dla dwunastu znaków zodiaku na żywo w studiu. Do dziś często bywamy w audycji i miło wspominamy pracę z całą przemiłą ekipą programu.

Kochane Lato z Radiem, Roman CzejarekPolecam każdemu, kto lubi tę audycję, jako wakacyjną lekturę najnowszą książkę Romana Czejarka Kochane Lato z Radiem, która ukazała się 18.06.2014 roku nakładem Wydawnictwa Marginesy. Jest w niej między innymi wiele ciekawych anegdotek o gwiazdach estrady, które występują od lat na koncertach „Lata z Radiem”. Romek ma Słońce w znaku Bliźniąt i ma wielki dar opowiadania i przyciągania uwagi słuchaczy i czytelników. Trudno się oderwać od jego tekstów i audycji.

 

 

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Lato z Radiem, Roman Czejarek


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12