Astrolog Izabela Podlaska

Wszyscy astrolodzy prezydenta Reagana

Data publikacji: 2014-11-17 01:34:00

Joan Quigley
21 października 2014 roku odeszła z tego świata najbardziej wpływowa astrolog XX wieku Joan Quigley. Wspomnienie o niej zamieścił prestiżowy tygodnik „The Economist”, co świadczy o tym, że nie była byle kim. Urodziła się w rodzinie bogatego hotelarza i przez całe życie obracała się w bogatych kręgach kalifornijskiej śmietanki towarzyskiej. Nigdy nie wyszła za mąż, podobnie jak jej siostra. Astrologii zaczęła się uczyć, kiedy miała piętnaście lat, od swojej matki. Specjalizowała się w robieniu horoskopów dla ludzi znanych i bogatych.

Joan Quigley astrolog
Joan Quigley

Jej najbardziej znanymi klientami byli państwo Reagan. To dzięki nim zyskała międzynarodową sławę. Od 1973 roku była prywatnym astrologiem Nancy Reagan, potem od 1976 roku sporadycznie doradzała podczas kolejnych kampanii jej mężowi Ronaldowi. Kiedy prezydent omal nie zginął podczas zamachu w 1981, Quigley została zatrudniona jako konsultantka przy prezydenckim grafiku przez Nancy w Białym Domu z miesięczną pensją 3000 dolarów, którą płaciła Nancy ze swojego prywatnego konta. Joan doradzała przy ustalaniu prezydenckiego kalendarza wystąpień, spotkań i debat, co doprowadzało wtajemniczonych współpracowników do furii, bo czasem trzeba było coś zrobić w określony dzień lub nawet o konkretnej wyznaczonej przez astrolog godzinie. Tę tajemnicę Reaganów zdradził w 1988 były sekretarz skarbu USA Donald Regan. Dwa lata później Joan wydała książkę What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reagana w Białym Domu), w której opisała swoją siedmioletnią współpracę z Białym Domem i wpływ, jaki wywarła na zakończenie zimnej wojny. Reaganowie tłumaczyli się, że konsultacje astrologiczne były dla nich tylko hobby, ale Nancy w swojej biografii tłumaczyła się potem gęsto, że robiła to w trosce o życie męża. Tak czy inaczej, nie dało się zaprzeczyć, że Joan Quigley doradzała prezydentowi.

Joan Quigley horoskop
Joan Quigley ur. 10.04.1927 o g. 16:17, Kansas City, Missouri, USA, klasyfikacja: A, źródło: od Joan Quigley z pamięci, www.astro.com

Z mocnym Słońcem w znaku  Barana i silną Wenus w znaku Byka Joan była wyjątkową i niezależną osobowością. Miała szczęście do pieniędzy, wygodnego życia i kontaktów, dzięki którym zdobywała to, co chciała. Merkury na wygnaniu w znaku Ryb w koniunkcji z silnym Jowiszem w kwadraturze z Marsem skłaniał ją do szukania odpowiedzi na ważne życiowe pytania w astrologii.

Joan nie była jedynym astrologiem Reaganów. Ronald złapał astrologicznego bakcyla w czasach swojej kariery aktorskiej w Hollywood, gdzie moda na odwiedzanie astrologów była rozpowszechniona. Nancy natomiast jako nastolatka chodziła do astrologa ze swoją matką, a kiedy poznała Ronalda, jej zainteresowanie astrologią wzrosło.

Carrol Righter
Żona przyszłego prezydenta postanowiła zgłębić tajniki astrologii i w latach pięćdziesiątych chodziła na kursy astrologii dla początkujących prowadzone przez Carrol Righter. Później Carrol uczyła również córkę Ronalda z pierwszego małżeństwa Maureen Reagan. Donald Regan w swojej książce o Białym Domu wspomina, że para prezydencka konsultowała się również z Carrol w sprawach wagi państwowej. Jeśli Nancy znała się na astrologii, to naturalne, że konsultowała ważne dla państwa i życia prezydenta sprawy nie tylko z Joan, ale i z innymi astrologami, bo umiała sama ocenić, które rady są korzystne, a które nie.

Sybil Leak
Kiedy w 1966 roku Ronald Reagan wygrał wybory na gubernatora Kalifornii, uparł się, żeby jego zaprzysiężenie odbyło się 2 stycznia 1967 roku o północy zamiast w świetle dnia, jak robili to wszyscy jego poprzednicy. Nie był to idealny dzień na zaprzysiężenie, ponieważ Księżyc był w znaku Panny w koniunkcji z Uranem i Plutonem, w opozycji z Saturnem. Rano Księżyc przechodził do Wagi, gdzie zmierzał do koniunkcji z Marsem, co jeszcze bardziej pogarszało sytuację (Mars to symbol zamachów i wojny). Złożenie przysięgi w nocy sprawiło, ze horoskop zaprzysiężenia miał Jowisza w dziesiątym domu, co dla horoskopu wstąpienia na urząd jest najlepszą konfiguracją z możliwych. Według biografii Nancy Reagan napisanej przez Kitty Kelly, odpowiedzialną za wybór tej daty była Sybil Leak, najsłynniejsza brytyjska wiedźma, która w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku przeniosła się do Kalifornii, gdzie zdobyła prestiżową klientelę. Doradzała między innymi Cary Grantowi i Marlenie Dietrich. Przez dwanaście lat co roku urządzała słynne astrologiczne przyjęcia, podczas których podawano specjalne przekąski dla każdego znaku zodiaku i prezentowano wspaniałe dekoracje i gadżety związane ze znakiem zodiaku, który patronował imprezie (zatrudniono wiele par urodzeniowych bliźniąt na przyjęcie spod znaku Bliźniąt, a na imprezie spod znaku Lwa siedział w klatce prawdziwy drapieżnik tej rasy).

Jeane L. Dixon
Reaganowie kilka razy konsultowali swoje sprawy również z Jeane L. Dixon, najsłynniejszą amerykańską astrolog i medium XX wieku. Jednak Dixon nie była przekonana, czy Ronald ma szansę na prezydencką karierę, dlatego nie zdobyła zaufania przyszłej prezydenckiej pary.

Trudno sporządzić listę wszystkich astrologów, którzy doradzali Reaganom, ponieważ prawdopodobnie były ich dziesiątki. Te nazwiska, które wymieniłam we wpisie, są potwierdzone przez samą Nancy Reagan i Donalda Regana. Książka Quigley o jej siedmioletniej pracy dla Białego Domu jest wyjątkowa, bo zawiera opis astrologii elekcyjnej na najwyższym szczeblu w praktyce. To jedyny taki zapis w historii astrologii i warto mu się przyjrzeć. Szczegółowy opis astrologicznej pracy Joan Quigley i jej elekcyjnych prezydenckich horoskopów przedstawię z własnym komentarzem na II Seminarium Historii Astrologii organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne 21.03.2015 r w Warszawie. Szczegóły podam wkrótce.


Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Joan Quigley, Carrol Righter, Sybil Leak, Jeane L. Dixon, astrologia elekcyjna, Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12