Astrolog Izabela Podlaska

Die hard czyli specyfika tranzytów Saturna

Data publikacji: 2014-12-06 01:57:00

W ten weekend mam zerowy tranzyt Saturna w koniunkcji z moim urodzeniowym Słońcem, czyli Saturn w swojej wędrówce po niebie ustawi się dokładnie w stopniu, w którym znajduje się Słońce w moim horoskopie. Trudno mi zasnąć, dlatego oglądam po raz chyba setny raz w życiu film „Die hard 2”, co oznacza „trudny do zabicia”, a zostało przetłumaczone przez dystrybutora jako „Szklana pułapka”. Tytuł filmu i przygody głownego bohatera, granego przez Bruce'a Willisa, jak żywo przypominają mi moje zmagania z materią podczas tranzytu Saturna. Nota bene, akcja filmu dzieje się tuż przed Bożym Narodzeniem, które wypada podczas pobytu Słońca w znaku Koziorożca, władanego przez Saturna.

Saturn w tranzycie zmusza do zwolnienia tempa, zastanowienia, refleksji i zmiany postawy. Powoduje potrzebę określenia, co jest ważne i czym trzeba się w pierwszej kolejności zajmować. Tak jak Jowisz przyspiesza wykonywanie różnych spraw, tak działanie Saturna wiąże się z opóźnieniami i koniecznością dopasowania się do innych. Saturn odbiera nam energię, zawęża perspektywę i zmusza do postępowania w oszczędny i racjonalny sposób. Nie sprzyja ryzykowaniu i tymczasowym rozwiązaniom, ale zachęca do spokoju i cierpliwej pracy. Jego tranzyty subiektywnie są odbierane jako trudne, depresyjne i pozbawione radości życia, dlatego osoby pod jego wpływem potrzebują więcej zrozumienia ze strony najbliższego otoczenia.

Najsilniejsze działanie Saturna na punkt w horoskopie można zauważyć już na dwa miesiące przed uściśleniem się aspektu (czyli około 2 stopnie przed zerowym aspektem). Jeśli Saturn  retrograduje w okolicy planety, którą aspektuje, jego wpływ poszerza się o cały okres retrogradacji (zazwyczaj od trzech do pięciu miesięcy z wpływem po wyjściu z retrogradacji).

Tranzyty Saturna
"Szklana pułapka 2" ("Die hard 2") 1990

Tranzyty Saturna przynoszą:
- konieczność dyscypliny, porządku i oszczędności,
- krytycyzm wobec siebie i otoczenia,
- ograniczenie rozrywek, ryzyka i ekspansji,
- koncentrację na ważnych sprawach,
- konieczność dbania o zdrowie i prowadzenia regularnego trybu życia,
- refleksję, wgląd wewnętrzny, potrzebę odpoczynku i samotności.

Należy pamiętać, że Saturn przynosi spowolnienie działania i ograniczenie różnych możliwości, czego poślednim efektem jest pozbywanie się z życia tego, co już przestało być potrzebne. To może być bolesne i trudne, ale po tranzycie zwykle okazuje się, że pokonanie trudności otworzyło nowy rozdział w życiu.

Jak wykorzystać siłę Saturna?
Saturn w pozytywnych aspektach (sekstyl, trygon) szybciej przynosi stabilizację, porządek, wymierne efekty działań. Saturn w trudnych aspektach (koniunkcja, opozycja, kwadratura) zwykle zmusza do zmagania się ze światem. Czas tranzytów Saturna jest niezwykle ważny, bo podczas niego ujawniają się trudności i problemy, które blokują rozwój. Saturn pokazuje, co jeszcze jest do zrobienia, co jest do zmiany i daje wielką motywację do zmiany wewnętrznej postawy. Kluczem do sukcesu podczas tranzytów Saturna jest wytrwała praca, nastawienie się na cel, ale też nie użalanie się nad sobą nawet wtedy, gdy jest ciężko.

Podczas tranzytu Saturna można mieć wrażenie, że mniej się dzieje, a czas płynie wolniej. Tranzyt Saturna nie sprzyja ryzykownym zmianom i zaczynaniu nowych przedsięwzięć. Przychodzi na to czas, gdy tranzyt mija. Jesteśmy wtedy pozbawieni starego balastu i możemy działać z nową energią.

Tranzyty Saturna są bardzo korzystne dla:
- porządków, refleksji, nauki,
- kończenia nieudanych związków,
- uświadamiania sobie własnej siły i wytrwałości,
- cierpliwej pracy nad sobą i relacjami z otoczeniem,
- umacniania swojej pozycji,
- ważnych i trwałych dokonań.

U każdego człowieka tranzyt Saturna realizuje się w trochę inny sposób, bo nie ma dwóch takich samych ludzkich historii. Przy ocenie tranzytu Saturna bierzemy pod uwagę pozycję Saturna w horoskopu urodzeniowego. Dom, znak zodiaku i aspekt wskaże, co może być słabością lub problemem. Trudne tranzyty Saturna zwykle zaczynają się od zaatakowania właśnie tego czułego punktu.

U bardzo małych dzieci tranzyty Saturna wskazują na czas, kiedy możliwe są choroby, a rozwój dziecka będzie wolniej przebiegać.

U dzieci tranzyty Saturna często związane są z trudnymi i uciążliwymi zmianami okoliczności, za które odpowiedzialni są rodzice lub nauczyciele.

U młodzieży tranzyty Saturna wskazują na czas gorszego dopasowania się do grupy, poczucia samotności, problemów wychowawczych, a także pojawienia się różnych kompleksów i zahamowań.

U dorosłych tranzyty Saturna pokazują czas walki o swoje prawa, pieniądze lub autorytet. Wskazują na konieczność uświadomienia sobie, ile jesteśmy warci i jakie mamy słabe strony. Saturn lubi schematy, dlatego ważne jest, aby podczas jego tranzytów pamiętać, że możliwe są zmiany i nasza historia nie zawsze musi skończyć się tak samo, jak poprzednim razem.

W osób starszych tranzyty Saturna bywają groźne dla zdrowia, bo przynoszą osłabienie organizmu, dlatego trzeba o siebie bardzo zdać i zwolnić, dużo odpoczywać, unikać nerwowych sytuacji.

Kiedy jesteśmy w środku tranzytu, trudno ocenić jego skutki. Dlatego nie mogę jeszcze podsumować jego działania. Taki układ planet (koniunkcja tranzytującego Saturna z urodzeniowym Słońcem) zdarza się raz na 29 lat, dlatego warto sięgnąć pamięcią, co się wydarzyło podczas poprzedniej koniunkcji. Te wydarzenia mogą nam wskazać, w jakich dziedzinach Saturn wprowadził najwięcej zmian i porządków i jakie postawy w nas utrwalił.  Jesień tego roku była dla mnie bardzo pracowita, a efekty mojej pracy w postaci nowych publikacji już niedługo będę mogła szerzej omówić na blogu i nie tylko. Na razie polecam moją mrówczą saturniczną pracę Polskie Efemerydy 2015, wydane niecały miesiąc temu i wciąż dostępne w sprzedaży.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Saturn


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12