Astrolog Izabela Podlaska

Relacja z II Seminarium Historii Astrologii

Data publikacji: 2015-03-22 17:27:00

21 marca 2015 roku odbyło się II Seminarium Historii Astrologii, które zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. Kiedy w zeszłym roku organizowałyśmy z Miłką pierwszą edycję, miałyśmy obawy, czy będą kolejne, bo niewiele osób, nawet niewielu astrologów, interesuje się historią astrologii. Jednak okazało się, że moda na retro jest również w środowisku astrologicznym i nie tylko jest zainteresowanie uczestników, ale również i w tym roku udało się zaprezentować ciekawych wykładowców i zajmujące tematy. Zaczęliśmy rano wykładem od starożytności a skończyliśmy wieczorem na czasach współczesnych.

Jak pierwszy wystąpił Andrzej Opejda z wykładem o historii zodiaku. W niezwykle erudycyjny sposób przedstawił ewolucję zodiaku od czasów babilońskich po współczesne czasu. Mnie osobiście najbardziej w jego wykładzie zainteresowała ewolucja nazw znaków zodiaku, problem różnych zodiaków używanych w Indiach oraz informacja, że w Japonii zaimplementowano Wężownika jako trzynasty znak zodiaku – jak widać Japończycy zawsze wszystkie nowinki uwielbiają. Mam nadzieję, że Andrzej spisze swój wykład do kwartalnika „Trygon”, ponieważ pozbierał i uporządkował mnóstwo informacji i w bardzo ciekawy sposób je przedstawił.

Wykład Andrzeja Opejdy "Historia Zodiaku"
Andrzej Opejda

Jako druga wystąpiła Miłosława Krogulska z wykładem o historii horoskopu prasowego. Ten kontrowersyjny temat dzieli środowisko astrologów od lat, moim zdaniem w wyniku niezrozumienia tego czym horoskop prasowy jest. Bo, jak udowodniła Miłka podczas wykładu oraz w swojej pracy licencjackiej, którą obroniła niedawno w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, horoskop prasowy jest gatunkiem dziennikarskim i tak trzeba go postrzegać. Miłka przedstawiła dokładnie historię opublikowania pierwszego horoskopu prasowego, który ukazał się w prasie brytyjskiej 24.08.1930 roku podczas nowiu Księżyca w koniunkcji z Neptunem w znaku Panny. Miłka ciekawie zinterpretowała horoskop pierwszego horoskopu prasowego pod kątem recepcji tego gatunku wśród czytelników, którzy chcieli więcej i więcej, przez co horoskopy gazetowe szybko stały się stałym elementem wielu gazet (za co odpowiada nów na Neptunie oraz silna Wenus w znaku Wagi) oraz wśród astrologów, których horoskop podzieli na zwolenników i zaciekłych przeciwników (co obrazuje Merkury w Pannie w kwadraturze z Marsem w Bliźniętach). Omówiła też różnice między horoskopem europejskim i chińskim i zamieszanie, jakie nieraz powoduje zrównanie w prasie tych dwóch systemów. Nie zabrakło też nowych teorii na temat Wężownika oraz prób wyjaśnienia, dlaczego ten gwiazdozbiór tak silnie działa na wyobraźnię. Na koniec omówiła badania czytelnictwa horoskopów prasowych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

II Seminarium Historii Astrologii - Miłosława Krogulska
Miłosława Krogulska

Po krótkiej przerwie Jakub Kamiński zaprezentował wykład o słynnym poecie Williamie Butlerze Yeatsie i jego astrologicznej pasji. Ten niezwykły człowiek, który żył w niezwykłych czasach, posługiwał się biegle astrologią i używał jej i do dobierania współpracowników, i do wyznaczenia swojej daty ślubu. Pod koniec życia napisał Wizje – syntezę astrologicznych i magicznych prawd o świecie i ludziach, które zostało zainspirowane przekazem, który z innych światów otrzymała jego żona. Jakub nie zdołał przedstawić wszystkich tropów astrologicznych w życiu Yeatsa z uwagi na ograniczenia czasowe wykładu, mam nadzieję, że przy kolejnych edycjach seminarium będzie mógł więcej nam opowiedzieć.

II Seminarium Historii Astrologii - Jakub Kamiński
Jakub Kamiński

Największe historyczne sensacje przedstawił Zbigniew Łagosz, który przedstawił nieznane fakty z biografii legendarnego polskiego astrologa Roberta Waltera. Pracował jako kosmetolog, stworzył zapach „Pani Walewska”, swojego czasu jeden z najpopularniejszych zapachów w PRL-u. Miał też manię wysyłania pocztówek z życzeniami na święta i wypisywał je dla każdego, kogo poznał. Zbyszek opowiadał nie tylko wiele tego typu ciekawostek, ale i o najważniejszych jego dokonaniach. Podobno w czasie wojny obliczył horoskop Polski i na jego podstawie wyznaczył trafnie koniec wojny. Niestety, w rodzinnych archiwach nie zachowały się prawie żadne horoskopy rysowane jego ręką, oprócz jego własnego horoskopu urodzeniowego. Większy materiał na temat Waltera ukaże się niedługo drukiem.

II Seminarium Historii Astrologii - Zbigniew Łagosz
Zbigniew Łagosz

Na końcu ja przedstawiłam moje obserwacje i wnioski na temat horoskopów elekcyjnych, które wyznaczyła Joan Quigley dla Reaganów podczas prezydentury Ronalda Reagana 1981-1988. Joan opisała swoją pracę dla Białego Domu w książce napisanej dla laików, nie dla astrologów, dlatego aby poznać jej warsztat, musiałam dokładnie przeanalizować horoskopy, które opublikowała w swojej książce What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reagana w Białym Domu). Jest ich około dwudziestu, większość to horoskopy elekcyjne, między innymi startów Air Force One, zaprzysiężenia prezydenta Reagana na drugą kadencję, ważnych debat, w tym debaty Cartera, a także ważnych operacji Nancy i Ronalda. Joan każdą elekcję ściśle opierała o horoskop urodzeniowy i do perfekcji doprowadziła technika wyznaczania dobrych momentów na ważne wydarzenia, aby chronić czy promować działania prezydenta. Jako że doradzała przy codziennym grafiku prezydenta, często musiała marginalizować rolę władztw planetarnych i skupiała się głównie na Księżycu, ascendencie i aspektach planet. Moje wnioski już niedługo przedstawię w większym artykule.

II Seminarium Historii Astrologii - Izabela Podlaska-Konkel
II Seminarium Historii Astrologii - Izabela Podlaska-Konkel
Izabela Podlaska-Konkel

Kolejne, trzecie Seminarium Historii Astrologii odbędzie się za rok, już na nie serdecznie zapraszam, dokładna data i program będzie znany w okolicach wakacji tego roku. Serdecznie zachęcam osoby, które pasjonują się historią astrologii i chciałyby wystąpić na kolejnej edycji seminarium, do zgłaszania swoich tematów na adres info@polskaastrologia.pl


Horoskop zaprzysiężenia Ronalda Reagana na prezydenta na drugą kadencję
Horoskop zaprzysiężenia Ronalda Reagana na prezydenta drugą kadencję - jedyny rysunek horoskopu, jaki umieściła Joan Quigley w swojej książce What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reaganów w Białym Domu)

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne, historia astrologii


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12