Astrolog Izabela Podlaska

Stulecie Londyńskiej Loży Astrologicznej

Data publikacji: 2015-07-14 10:10:00

W lipcu tego roku jesteśmy świadkami wielu arcyciekawych i ważnych wydarzeń. Wysłana przez NASA sonda New Horizons zbliża się do Plutona i Charona (najbliżej Plutona będzie dziś o 11.50 UTC, najbliżej Charona przeleci o 12.04 UTC, aby potem od 2016 do 2020 badać pas Kuipera). Dzięki sondzie New Horizons wiemy od kilku godzin, że Pluton jest większy niż Eris, co oznacza że jest największym znanym obiektem z pasa Kuipera! Jest więc nadzieja, że Plutonowi zostanie przywrócony status planety! Tyle nowinek, a co poza tym?

W tym roku Londyńska Loża Astrologiczna obchodzi stulecie swojego powstania. Dokładnie wczoraj 13 lipca 2015 minęło sto lat od zebrania założycielskiego tej organizacji. Loża jest jedną z najstarszych nieprzerwanie działających organizacji astrologicznych na świecie (wcześniej założone i nadal działające jest tylko stowarzyszenie austriackich astrologów), o ogromnym dorobku i wpływie na rozwój współczesnej astrologii. Gratuluję imponującej rocznicy i życzę kolejnej setki!

Na IV Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego w 2012 roku mieliśmy zaszczyt gościć Kim Farnell, prezesa Loży, nasze organizacje ściśle współpracują. Dwa razy miałam zaszczyt wystąpić z wykładem w londyńskiej sali wykładowej Loży w siedzibie Towarzystwa Teozoficznego pod adresem 50 Gloucester Place W1 w Londynie – raz w ramach cotygodniowych poniedziałkowych spotkań, raz podczas Seminarium Historycznego, które co roku organizują członkowie Loży. Ludzie, którzy tworzą tą organizację, są bardzo otwarci na dyskusję i zgłębianie różnych dziedzin astrologii i występ w tych historycznych murach (na ścianie wisi portret Heleny Pietrownej Bławackiej, która patrzy surowo z góry) to naprawdę duże przeżycie.

Zamierzam uczestniczyć w obchodach stulecia Loży w grudniu, podczas uroczystej kolacji, którą organizują członkowie Loży w miejscu, gdzie spotykali się siedemnastowieczni londyńscy astrologowie, z Williamem Lilly'm włącznie.

Londyńska Loża Astrologiczna horoskop
Powołanie Londyńskiej Loży Astrologicznej (The Astrological Lodge of London) 13.07.1915, g. 19,15, Londyn, Wielka Brytania, klasyfikacja: A, źródło: strona internetowa organizacji http://www.astrolodge.co.uk/

Początki Loży sięgają 1888 roku, kiedy powstała nieformalna grupa astrologiczna, którą stworzyli Frederick Lacey, William Frederick Allan (znany później jako Alan Leo), JC Green, C. Baddely, Mr Smarry,  Walter Gorn Old (Sepharial) i kilku innych. W 1890 roku Alan Leo i Lacey zostali członkami Towarzystwa Teozoficznego prowadzonego przez Madame Bławacką, ale wciąż animowali spotkania astrologiczne i tworzyli różne nieformalne grupy. 13 lipca 1915 roku Alan Leon z żoną Bessie zorganizowali spotkanie w prywatnym domu w Finchley w Londynie. Około 19:15 Leo ogłosił, że czas na powołanie nowej organizacji, która łączyłaby astrologię i teozofię. Ustalono, że spotkania powinny odbywać się w każdy poniedziałek wieczór pod adresem 2 Upper Woburn Place w Londynie. Organizacja przyjęła nazwę The Middlesex Lodge. Pierwsze spotkanie odbyło się 13 września 1915 roku o 19:00.

Co ciekawe, pierwszym prezesem organizacji była żona Alana Leo Bessie, Alan pełnił wtedy role skarbnika! Bardzo postępowe podejście do zarządzania, bo wiadomo, że kobiety najlepiej radzą sobie w zarządzaniu organizacjami i stowarzyszeniami :)

Alan Leo horoskop

William Frederick Allan (Alan Leo) ur. 7.08.1860, g. 6.00, Westminster, Anglia, klasyfikacja: B, źródło: Alan Leo „Esoteric Astrology” Destiny Books, Rochester, Vermont, 1989  

Po śmierci Alana Leo w 1917 roku jego żona Bessie skupiła się bardziej na teozofii niż na astrologii i Loża zaczęła podupadać. Charles Ernest Owen Carter, który był na spotkaniu założycielskim Loży, 23 stycznia 1922 roku został jej prezesem. W historii organizacji nastąpił zwrot w kierunku astrologii, który utrzymuje się do dziś. Jednak duchowe i teozoficzne wątki wciąż są obecne w życiu Loży, do dziś odprawia się co roku Rytuał Loży, wprowadzony w 1922 roku właśnie przez Cartera. To nie wszystkie nowości, jakie wprowadził nowy prezes. Od 1923 roku zaczęto wydawać pismo „Uran”, którego tytuł w 1926 roku zmieniono na „Astrologia” (stał się też kwartalnikiem). Czasopismo wciąż jest wydawane, choć znane jest bardziej pod nazwą "Kwartalnik”. Loża zorganizowała pierwszą brytyjską astrologiczną konferencję, która rozpoczęła się 10 kwietnia 1936 roku o godzinie 20:00 w Harrogate. Zjechało na nią 250 astrologów z całego kraju, aby posłuchać wykładów o astrologii Cartera, Sudbury Hurren, Norman Rhodes, Isabelle Pagan i PJ Harwood.  Konferencja okazała się wielkim sukcesem i nawet władzom lokalnym zależało, aby zorganizować kolejne edycje, co nastąpiło w 1937 i 1938 roku. Wybuch drugiej wojny światowej przerwał organizację konferencji. Carter był przewodniczącym Loży do 1954 roku, a redaktorem naczelnym magazynu „Astrologia” do 1959. Po przejściu na emeryturę Carterowi przyznano status pierwszego emerytowanego prezesa organizacji.

Bessie Leo horoskop

Bessie Leo ur. 5.04.1858, g. 18.47, Salisbury, Anglia, klasyfikacja: A, źródło: z pamięci, www.astro.com

Loża była matką wielu ezoterycznych organizacji. Jej członkowie powołali do życia wiele stowarzyszeń i kół. Niektóre z nich przetrwały do dziś i wciąż działają. Najważniejsze z nich to: Katedra Studiów Astrologicznych (1948), Brytyjskie Stowarzyszenie Astrologiczne (1958),  Brytyjskie Stowarzyszenie Astrologiczne i Psychotroniczne (1976), Kompania Astrologów (1983).

Leo Rising: The story of the Astrological Lodge of London, Kim FanellAstrologowie skupieni wokół Loży spotykają się w każdy poniedziałek wieczór aby wysłuchać dwóch wykładów i podyskutować o astrologii. Na wykłady zapraszani są astrologowie z Wielkiej Brytanii i całego świata. Co roku Loża organizuje wiosną seminarium poświęcone medycynie i astrologii oraz jesienią seminarium poświęcone historii astrologii. Informacje o bieżącej działalności Loży znajdują się na stronie internetowej www.astrolodge.co.uk


Wczoraj odbyła się premiera książki Kim Farnell o historii Loży Leo Rising: The story of the Astrological Lodge of London, którą można zamówić na stronie Loży. Polecam ją w ciemno (już zamówiłam i czekam na przesyłkę), bo Kim to jeden z najlepszych historyków astrologii, a losy tej organizacji to ważna część naszej astrologicznej historii.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Londyńska Loża Astrologiczna, Alan Leo, Bessie Leo


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12