Astrolog Izabela Podlaska

Nowa strefa czasowa: czas Pjongjang UTC +8:30

Data publikacji: 2015-08-10 15:34:00

W czwartek 6 sierpnia 2015 wieczorem władze Korei Północnej ogłosiły, że ustanawiają od 15 sierpnia 2015 własną strefę czasową, nie wiadomo niestety, o której godzinie to nastąpi. Zamiast jak dotychczas doliczać 9 godzin do czasu UTC, będą dodawać 8 i pół godziny (UTC +8:30). Tym samym ustalają nową strefę czasową zwaną czasem Pjongjang (Pyongyang time), który obowiązywać będzie tylko w Korei Północnej. Nigdy w Korei Północnej nie wprowadzano czasu letniego i nic nie wiadomo, żeby ten zwyczaj zmieniono w najbliższej przyszłości.

Strefa czasowa to wytyczony obszar powierzchni Ziemi o szerokości średnio 15° (360°/24) długości geograficznej, rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Strefy wprowadzono i ujednolicono w 1884 roku. Ziemia została podzielona na 24 strefy czasowe, każda liczy15°. Jednak od poszczególnych krajów zależy, jak przebiega linia podziału stref. Są kraje, w których obowiązuje kilka stref czasowych (np. w Stanach Zjednoczonych są cztery). Niektóre natomiast mimo swojego dużego terytorium używają jednej strefy (np. Chiny). Inne, tak jak właśnie Korea Północna, wprowadzają zmiany z powodów politycznych. Władze Korei nieprzypadkowo wybrały 15 sierpnia tego na zmianę strefy – jest to dzień, w którym przypada siedemdziesiąta rocznica wyzwolenia się Korei spod japońskiej okupacji, która trwała od 1910 do 1945 roku. Aby uczcić to wydarzenie i zwrócić uwagę świata na zbrodnie wojenne okrutnych japońskich imperialistów, postanowiono wrócić do starej strefy czasowej, która kiedyś obowiązywała na całym Półwyspie Koreańskim.


Kim Ir Sen
Plakat propagandowy z Kim Ir Senem, źródło: wikipedia.org

Na Półwyspie Koreańskim do 1905 roku istniało Cesarstwo Koreańskie. Jak podaje portal Timeanddate 1 stycznia 1890 roku ustanowiono w nim strefę czasową UTC +8:30. W 1905  zmieniono tam strefę czasową na UTC +9:00. Zmiana obowiązywała od 1 grudnia 1904 roku. 1 stycznia 1928 roku w północnej części półwyspu znów przywróconą starą strefę UTC +8:30, która obowiązywała do końca 1931 roku. Od 1 stycznia 1932 roku w północnej części Półwyspu Koreańskiego znów obowiązywał czas UTC +9:00. Korea Południowa używała strefy czasowej UTC +8:30 od 1954 do 1961.

Władze Korei Południowej ogłosiły, że zostają w strefie UTC +9:00, mimo że wywoła to na pewno problemy w dwóch strefach, które łączą wrogie sobie państwa – w międzykoreańskiej strefie przemysłowej Kaesong oraz w Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej w Panmundżom. Dla szpiegów różnej maści na pewno nie będzie to ułatwienie.

Czas UTC +9:00  obowiązuje w kilku strefach czasowych:
KST - Korea Standard Time (Korea Południowa)
AWDT – Australian Western Daylight Time (Australia zachodnia czas letni)
I – India Time Zone (Indie)
IRKST – Irkutsk Summer Time (Irkuck czas letni)
JST – Japan Standard Time (Japonia)
PWT – Palau Time (Republika Palau)
TLT – East Timor Time (Timor Wschodni)
WIT – Eastern Indonesian Time (Indonezja część wschodnia - Papua)
YAKT – Yakutsk Time (Jakuck na Syberii, jako czas letni używany w wielu miastach w Rosji)

Zanim programy astrologiczne wprowadzą tę zmianę, minie trochę czasu, warto więc zapamiętać tę nową strefę czasową, jeśli w najbliższym czasie ktoś będzie obliczać horoskop dziecka urodzonego w Korei Północnej po 15 sierpnia 2015 roku lub będzie wybierał się tam w podróż (czego nikomu nie życzę).

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, strefy czasowe, Korea Północna, Korea Południowa


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12