Astrolog Izabela Podlaska

Astrologia elekcyjna

Data publikacji: 2015-10-02 15:59:00

Astrologia elekcyjna razem z astrologią mundalną, natalną i horaną stanowią najstarsze dziedziny astrologii. Elekcja to nic innego jak WYBÓR dnia, godziny i miejsca, którego dokonujemy za pomocą astrologii. Może nam pomóc, aby w dobrym momencie rozpocząć działanie, aby przyniosło nam większą korzyść. Astrologia elekcyjna więc, podobnie jak prognostyczna, ułatwia nam maksymalizowanie zysków i minimalizowanie strat.

Musimy jednak pamiętać, że elekcja może pomóc, ale nie sprawi cudów. Jeśli w naszym horoskopie urodzeniowym nie mamy predyspozycji do wygranych losowych czy kariery, elekcja nie zapewni nam sukcesu w tej dziedzinie. To samo tyczy się związków. Jeśli para jest całkowicie niedobrana, dobry horoskop ślubu może tylko zapewnić udaną ceremonię, ale nie zagwarantuje parze udanego pożycia.

Co więc możemy uzyskać dzięki astrologii elekcyjnej?
- wesprzeć nasze działanie sprzyjającymi układami planet,
- wzmocnić odpowiednie planety i punkty w horoskopie urodzeniowym,
- uniknąć zdecydowanie negatywnych dni, które mogą opóźnić działanie lub zaszkodzić naszym planom.

Rodzaje elekcji
Mamy kilka rodzajów elekcji, które możemy zastosować przy wyznaczaniu daty:
1) elekcja uniwersalna – bazuje tylko na bieżących pozycjach planet bez uwzględnienie innych czynników, to najpopularniejszy i najłatwiejszy rodzaj elekcji, ale czasami najmniej skuteczny;

2) elekcja w oparciu o horoskop urodzeniowy – bazuje nie tylko na bieżących pozycjach planet, ale i na horoskopie urodzeniowym; niestety, nie każdy zna swoją dokładną datę urodzenia, a niektórzy w ogóle, dlatego ta elekcja nie zawsze jest możliwa, mimo że jest najskuteczniejsza;

3) elekcja mundalna – dobieramy elekcję zgodną z aktualnymi mundalnymi horoskopami, typu horoskop ingresu Słońca do znak Barana (czyli horoskop roku), aktualne zaćmienie, aktualny nów lub pełnia, ważne aspekt planet społecznych czy pokoleniowych na niebie; ten rodzaj elekcji zastępuje często brak horoskopu urodzeniowego.

Podstawowe narzędzia astrologa elekcyjnego
Kiedy chcemy wyznaczyć dobrą datę, musimy mieć pod ręką kilka ważnych narzędzi:
1) astrologiczny program komputerowy,
2) efemerydy na dany rok z zaćmieniami i aspektami planet na każdy dzień (oraz dodatkowo ewentualnie efemerydy na 20, 50 lub 100 lat do przodu),
3) horoskop urodzeniowy osoby, dla której robimy elekcję, względnie datę założenia firmy, przeprowadzki itp.

Program astrologiczny jest najmniej poręcznym narzędziem do wyznaczania dat, jest użyteczny dopiero do uściślenia godziny wydarzenia. Najłatwiej i najszybciej znajdziemy odpowiedni zakres dat w drukowanych efemerydach czyli pozycjach planet na dany rok, dziesięciolecie czy stulecie. Tam szukamy pozycji planet w odpowiednich znakach, retrogradacji (których unikamy) i odpowiednich aspektów planet. Polecam opracowwywane przeze mnie i wydawane przez wydawnictwo Albireo Polskie Efemerydy na każdy rok, które ukazują się od 2015 roku (zamówienia i informacje na stronie www.sklepmagiczny.pl). Dopiero kiedy znajdziemy odpowiednie dni, szukamy za pomocą programu komputerowego dobrej godziny czyli wyznaczamy ascendent.

Główne zasady tworzenia elekcji
Najważniejszą rzeczą, zanim przystąpimy do wyznaczania elekcji, jest określenie, która planeta, dom, znak są najważniejszym sygnifikatorem sprawy. Bez tego nie zrobimy dobrej elekcji, bo nie wiemy, które elementy wzmacniać. Jednak zanim do tego dojdziemy, musimy przestrzegać pewnych zasad, które pomogą nam uniknąć błędów:

1) Wydarzenie musi być realne lub wiemy, że do niego dojdzie i że ma moc prawną.

2) Horoskop musi wyznaczać moment założenia czegoś, zrobienia czegoś nowego, inaczej ma mniejszą siłę działania. Na przykład wyznaczenie daty otwarcia nowego biura nie zmienia tego, że ważniejszym horoskopem jest horoskop firmy.

3) Musimy wybrać główne i podstawowe wydarzenie do elekcji – na przykład w czasie ślubu jest to złożenie przysięgi małżeńskiej, a nie podpisanie papierów, przy zakładaniu spółki to moment podpisania aktu notarialnego, a nie rejestracji w sądzie (ten drugi moment jest ważny, ale nie aż tak), horoskop gazety to moment, kiedy pismo można kupić w kiosku, czyli moment dystrybucji, a nie oddania go do druku.

4) Wydarzenie musi się odbyć w stosownym momencie – nie możemy doradzić parze, żeby pobrała się o drugiej w nocy, bo wtedy nie działają urzędy, ani urzędnik nie dojedzie na ceremonię. Musimy dostosować elekcję do warunków, w jakich ona przebiegnie.

5) Nie odwlekamy za długo danego wydarzenia, bo możemy w ogóle do niego zniechęcić siebie lub klientów – astrolog elekcyjny musi wybrać odpowiedni moment, nawet jeśli są trudne układy na niebie. Elekcja to przede wszystkim rzemiosło.

Najważniejsze etapy elekcji:
1) Wybierz planetę oraz domy, które symbolizują wydarzenie i wzmocnij je w horoskopie (planeta w swoim władztwie lub wywyższeniu, silny władca domu, benefiki w danym domu),
2) dobierz znak Księżyca do charakteru wydarzenia i wzmocnij go (niech będzie w sprzyjającym mu znaku – Raku lub Byku, w aplikacyjnych aspektach z benefikami, w domu kątowym), Księżyc jest najszybciej poruszającym się obiektem na niebie, dlatego możemy najwięcej z nim zrobić w elekcji,
3) wzmocnij ascendent (przez aspekt z benefikiem) i umieść go w odpowiednim dla działania znaku (wydarzenia długotrwałe w znaku stałym, wydarzenia krótkie i szybkie w znaku kardynalnym, dostosuj dziedzinę do żywiołu i dynamiki znaku),
4) unikaj retrogradacji najważniejszych planet,
5) zabiegaj o aplikacyjne aspekty między głównymi sygnifikatorami, Księżycem i benefikami.

Symbolika planet
Każda planeta symbolizuje nasze działania lub obszary życia, w których działamy. Przy wyborze odpowiedniego dnia musimy wzmocnić planetę, która sygnifikuje dane działanie.

Słońce – rządzenie, rywalizacja, stanowisko, pokazanie się, zarządzanie, kariera, wpływ na otoczenie.

Księżyc – rodzina, dzieci, sprawy domowe, zdrowie, codzienne sprawy.

Merkury – podróże, dokumenty, praca, handel, nauka.

Wenus – ślub, kontrakt i umowa, rozrywki, transakcje pieniężne, konta bankowe, zasoby, przyjemności, pielęgnacja urody.

Mars – firma, rywalizacja, pokonywanie przeciwników, wydarzenia sportowe, konflikt, operacja.

Jowisz – sprawy prawne i sądowe, wygrane, nagrody, zasługi, sprawy religijne, nauka wyższa.

Saturn – budowanie, trwałość rzeczy, duże firmy, przemysł, produkcja.

Ruch planet
Bardzo ważne jest już na początku wyznaczania elekcji sprawdzić ruch planet. Planeta w retrogradacji jest uważana w elekcjach za złoczynną i niekorzystną na rozpoczęcie nowych działań. Retrogradacja z definicji oznacza cofnięcie się, powrót starych spraw, opóźnienia i pomyłki. Dlatego bez względu na planetę, unikamy retrogradacji i stacjonarności jak ognia. Wyjątkiem są planety Mars, Jowisz i Saturn, których retrogradacja trwa kilka miesięcy i nie możemy aż tyle czekać z wyznaczeniem elekcji.

Planeta znajduje się w lepszej pozycji i jest silniejsza, jeśli:
- właśnie wyszła z retrogradacji,
- właśnie weszła do znaku, gdzie jest silna,
- tworzy separacyjny aspekt z malefikiem,
- tworzy aplikacyjny aspekt z benefikiem,
- jest w znaku i stopniu swojego wywyższenia.

Domy w elekcji
Każda elekcja dotyczy konkretnego domu. Im poważniejsze wydarzenie, tym więcej domów musimy wziąć pod uwagę, jednak zawsze jest ten jeden główny, który musimy określić na początku i dobrze go ustawić.

Dom I – wygląd, zdrowie, wywarcie wrażenia na kimś, promocja kogoś lub czegoś, pojawienie się w nowym miejscu. Pierwszy dom zawsze jest uwzględniany w elekcji, dlatego bez względu na jej rodzaj musimy go wzmacniać, bo symbolizuje wydarzenie jako takie.

Dom II – pieniądze, nasz dochód lub zysk, zasoby, obracanie pieniędzmi i majątkiem, wszystko, co posiadamy od biżuterii po samochód.

Dom III – wiadomości, krótkie podróże, zakupy, relacje z sąsiadami i rodzeństwem, relacje z prasą, konferencje prasowe i wystąpienia medialne, nauka podstawowa, nauczyciele i relacje z nimi, pisanie i książki, wizyty, rozmowy telefoniczne itp.

Dom IV – dom, remont, przeprowadzka, nieruchomości, sprawy dotyczące relacji z ojcem.

Dom V – dzieci, ciąża, romanse, seks, rywalizacja sportowa, rozrywki, przyjęcia, podejmowanie ryzyka, gry hazardowe, loterie, sztuka.

Dom VI – dbanie o zdrowie, choroby, praca, obowiązki zawodowe, pracownicy, pielęgniarki i lekarze, małe zwierzęta, w tym domowe, szpital, przychodnia, usługi.

Dom VII - małżeństwo, rozwód, umowy, porozumienia, negocjacje, wspólnik, strona zawierająca ugodę, dokonująca transakcji, podpisująca umowę, złodzieje, jawni wrogowie, przeciwnicy, ci, z którymi rywalizujemy, druga strona sporu lub przeciwnik w sprawie sądowej, cel podróży, życie towarzyskie.

Dom VIII – unika się elekcji ósmodomowych, bo to dom zagrożeń życia, ale w niektórych przypadkach musimy na ten dom zwrócić uwagę, są to: operacje, spisywanie testamentu, dysponowanie wspólnym majątkiem, zaciąganie kredytu, podpisywanie weksli, wykupywanie ubezpieczenia na życie.

Dom IX - dalekie i niecodzienne podróże, zagranica, zwiedzanie, turystyka, nauka wyższa, religia, kościół, zakony, księża, zakonnicy, filozofia, prawo i prawnicy, wydawnictwa, publikacje, rytuały, ceremonie.

Dom X - osiągnięcia, sukces, sława, honor, prestiż, reputacja, awans, kariera, praca, stanowisko, firma i zarządzanie nią, bycie widocznym, pokonanie przeciwnika.

Dom XI - przyjaciele, organizacje społeczne, nadzieje, marzenia, loterie.

Dom XII – ten dom też rzadko wzmacniamy w elekcjach, ale czasami możemy go wziąć pod uwagę: więzienie (wychodzenie), ukryci wrogowie, odosobnienie.

Przykład: Start w półmaratonie
Przygotowywałam się do pierwszego w życiu półmaratonu. Niestety miesiąc przed startem doznałam kontuzji biodra i nie mogłam chodzić, a co dopiero biegać. Nie byłam pewna, czy wystartuję w biegu. Na szczęście doszłam do siebie i postanowiłam spróbować. Moim celem było ukończyć bieg w przepisowym czasie i nie odnowić kontuzji.

Elekcja: Start w półmaratonie

Odebranie pakietu startowego do półmaratonu 28.03.2014 g. 13.00, Warszawa, źródło: archiwum Izabeli Podlaskiej-Konkel

Przy startach w biegach lub udziale w imprezach masowych, za moment elekcji przyjmujemy nie chwilę startu, bo ta jest taka sama dla wszystkich. Bierzemy więc za moment rozpoczęcia rywalizacji czy uczestnictwa w imprezie chwil,e odebrania pakietu startowego. W horoskopie odebrania pakietu startowego półmaratonu umieściłam ascendent w Lwie, znaku ognistym. Słońce, które nim włada, jest silne bo w znaku swojego wywyższenia w Baranie. To miało mi zapewnić siły podczas biegu. Jowisza, który jest silny, bo w znaku swojego wywyższenia w Raku, uczyniłam władcą piątego domu czyli półmaratonu. Słońce robi aplikacyjną kwadraturę z Jowiszem, co zapowiada ukończenie biegu, choć nie bez wysiłku. Ani Mars, ani Saturn nie robią aspektów z władcą ascendentu, co daje nadzieję, że kontuzja się nie odnowi, a podczas biegu nie napotkam na żadne przeszkody i trudności. Księżyc jest w Rybach w aplikacyjnej koniunkcji z Merkurym i w aplikacyjnym trygonie z Jowiszem co zwiększa szanse na ukończenie biegu bez kontuzji. Mars jest w tym horoskopie tak słaby (w retro i na wygnaniu), że nie było co go wzmacniać upychaniem go do domu kątowego, bo mogłoby to mi zaszkodzić, włożyłam go więc do domu trzeciego.  Udało mi się przebiec półmaraton w całkiem niezłym czasie, a kontuzja się nie odnowiła.


Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, astrologia elekcyjna


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12