Astrolog Izabela Podlaska

Relacja z III Seminarium Historii Astrologii PSA

Data publikacji: 2016-02-22 23:48:00

20 lutego 2016 roku odbyło się III Seminarium Historii Astrologii, które organizowane jest co roku w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego.

Jako pierwsza wystąpiła Miłka Krogulska, która omówiła historię, zawartość i filozofię ważnego podręcznika astrologii starożytnej Antologie Vettiusa Velensa oraz jego angielskiego tłumaczenia, które powstało w 1990 roku i zostało udostępnione za darmo w Internecie. Valens, prawnik i arystokrata, był przede wszystkim praktykującym astrologiem, co odróżnia go od autora innego wpływowego podręcznika astrologii Ptolemeusza (Czworoksiąg). Tekst zawiera wiele przykładów horoskopów (około 140, w tym tylko kilka z datą do rekonstrukcji). Niestety trudno określić, w jakim kalendarzu zostały postawione i jakiego zodiaku używał (równikowego czy gwiazdowego).

Miłosława Krogulska
Miłosława Krogulska

Drugi wykład przedstawiony przez Tomasza Wińskiego był poświęcony działalności astrologów podczas drugiej wojny światowej. Omówił on działalność i dorobek astrologiczny trzech najbardziej wpływowych astrologów tej ery: Szwajcara Ernesta Karla Krafta. Był on zatrudniony w tak zwanym Archiwum X Trzeciej Rzeszy, gdzie zajmowano się różnymi paranormalnymi i ezoterycznymi technikami przepowiadania przyszłości, i co miesiąc sporządzał dla astrologiczne raporty. Nigdy jednak, wbrew powszechnej opinii, nie był osobistym astrologiem Hitlera i nigdy go nawet osobiście nie poznał. Tę plotkę stworzył na potrzeby swojego zatrudnienia w MI5 jego rodak astrolog Louis de Wohl (był on Niemcem, ale miał obywatelstwo szwajcarskie). Kraft między innymi przewidział on możliwość zamachu na Hitlera 7-10.11.1939 roku. Miał to być zamach przy użyciu materiałów wybuchowych. Jego zwierzchnicy zbagatelizowali to doniesienie. Jednak 9.11.1939 rzeczywiście odbył się zamach, Hitler opuścił lokal 10 minut przed wybuchem, zmieniono w ostatniej chwili plan dnia wodza i dzięki temu uniknął śmierci. Krafta aresztowano, ale szybko wypuszczono. Mimo tego incydentu dalej chciał pracować dla Nazistów. Kraft miał Słońce w Byku na medium coeli, więc zależało mu na karierze. Jak omówiliśmy to razem podczas wykładu, Krafta zaniepokoił zbierający się na niebie w tych dniach nów Księżyca w znaku Skorpiona w kwadraturze do Marsa w Wodniku i w opozycji do Urana w Byku. Ten półkrzyż tworzył kwadraturę do Marsa i Wenus Hitlera. Ciekawy był horoskop dnia, w którym postanowiono rozprawić się w Niemczech z astrologią, tak zwanej Akcji Hess. Większość astrologów w Niemczech została aresztowana podczas akcji Gestapo 9.06.1941 podczas pełni Księżyca w znaku Strzelca w kwadraturze do Marsa w znaku Ryb. Większość wypuszczono po kilku dniach, ale musieli oni podpisać oświadczenie, że nigdy więcej nie będą zajmowali się astrologią. Tomek omówił oczywiście więcej takich horoskopów oraz działalność Louisa de Wolha, który pracował dla Brytyjczyków, i niemieckiego astrologa Wilhelma Wulffa, który używał astrologii wedyjskiej.

Tomasz Wiński
Tomasz Wiński

Jako trzeci wystąpił Rafał Wąsowski, który przedstawił znaczenie i pochodzenie wyrażenia „znak zodiaku”. Podał różne znaczenia greckich słów znak, gwiazdozbiór i zodiak raz niezwykle przystępnie zaprezentował nam skomplikowane relacje między tymi greckimi słowami, ich użyciem w tekstach astronomicznych i filozoficznych w Grecji i jak nasze współczesne znaczenie wyrażenia „znak zodiaku” ma się do jego użycia w przeszłości. A przykład u Platona w Timajosie znak zodiaku jest użyty w znaczeniu dawcy życia.  

Rafał Wąsowski
Rafał Wąsowski

Czwarty wystąpił Jakub Kamiński z referatem o związkach judaizmu z astrologią. W Biblii nie ma wielu informacji na ten temat. W Księdze Izajasza mówi się o przepowiadaczach nieba, którzy co miesiąc mówią, co w danym czasie się zdarzy. Chaldejczycy (czyli Babilończycy) byli też utożsamiani z astrologami. W samym Talmudzie astrologia nie była jednoznacznie negatywnie oceniania. Uczeni żydowscy przyznawali, że ma znaczenie dzień czy godzina urodzenia człowieka, chociaż oficjalne stanowisko było takie, że gwiazdy nie mają wpływu na życie Żydów. Znaki zodiaku pojawiają się bardzo często w sztuce sakralnej, ale i na codziennych ozdobach. Silnie astrologia rozwinęła się w kabale, choć o tym Jakub nie mówił za dużo, bo to temat na osobny wykład. Życie człowieka porównywano z kolejnymi znakami zodiaku. Do dwunastu znaków przypisano też dwanaście plemion Izraela. Wielu Żydów zostawało lekarzami, więc znali astrologię, bo kiedyś w medycynie wykorzystywano reguły astrologii do diagnozy stanu pacjenta.

Jakub Kamiński
Miłka Krogulska i Jakub Kamiński

Seminarium zamykał mój wykład o przepowiedniach politycznych Williama Lilly'ego, które sporządzał i czasami publikował, w trakcie wojny trzech królestw w połowie XVII wieku w Anglii. W poprzednim wpisie na blogu zamieściłam jego fragment.

Izabela Podlaska-Konkel
Izabela Podlaska-Konkel

Serdecznie zapraszam już dziś na kolejną edycję seminarium, która odbędzie się na początku 2017 roku. Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego na Facebooku jest więcej zdjęć z wydarzenia.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12