Astrolog Izabela Podlaska

Królowa Elżbieta II i zaćmienie

Data publikacji: 2017-02-06 23:51:00

Dzisiaj 6 lutego 2017 roku obchodzona była w Wielkiej Brytanii po cichu i skromnie 65 rocznica objęcia przez Elżbietę II tronu brytyjskiego. 6 lutego 1952 roku zmarł jej ojciec król Jerzy VI i Elżbieta jako najstarsza córka, która nie miała żadnego męskiego rodzeństwa, została automatycznie królową Anglii. Co ciekawe, jej ojciec zmarł nieoczekiwanie i we śnie. Dlatego Elżbieta jest jedynym monarchą brytyjskim, którego początku panowania nie można określić co do godziny.

Elżbieta II progresje 6.02.1952
Progresje sekundarne Elżbiety II na 6.02.1952, Elżbieta ur. 21.04.1926 g. 2.40,  Londyn, Wielka Brytania, klasyfikacja: AA, źródło: oficjalne ogłoszenie tuż po narodzinach, astro.com

Jak nie wiadomo dokładnie, co i kiedy, to od razu możemy się domyślać, że w grę chodziło zaćmienie. Moment zmiany monarchy był zaskakujący dla całej rodziny i poddanych, Jerzy umarł młodo w wieku 57 lat. Kiedy spojrzymy w horoskop progresywny Elżbiety na ten rok, zobaczymy bardzo ważne układy planet. Progresywne Słońce właśnie wchodzi do czwartego domu i opozycję do medium coeli (nowy rozdział w życiu rodzinnym i zawodowym). Wcześniej utworzyło opozycję Saturna (śmierć ojca, ważne obowiązki). W przypadku następczyni tronu czwarty dom symbolizuje tradycję rodziną i sukcesję, tym bardziej aspekty do tego punktu w jej horoskopie mają duże znaczenie. Co ciekawe, Elżbieta została koronowana dopiero ponad rok później w marcu 1953 roku, kiedy progresywne Słońce weszło już do czwartego domu i zrobiło opozycję do medium coeli. W progresjach widzimy też drugi ważny moment: progresywny Księżyc w znaku Raka wszedł właśnie do siódmego domu i robi ścisły aplikacyjny trygon z medium coeli oraz sekstyl ze Słońcem, co pokazuje, że zmiany są dla niej korzystne.

Elżbieta II solariusz 1951/52
Solariusz Elżbiety II na rok objecia tronu 1951/1952

W solariuszu na rok objęcia tronu nie widać spektakularnych układów planet, które zapowiadałyby tak dużą zmianę w życiu rodzinnym i zawodowym. Owszem, Jowisz, władca medium coeli, robi opozycję z Saturnem, władcą pierwszego domu, ale to trochę za mało. Mars, władca jej urodzeniowego medium coeli, jest w koniunkcji ze Słońcem i Merkurym, co może zapowiadać ważny dla kariery rok. Pluton jest w koniunkcji z descendentem, co wskazuje na zmianę układów i relacji z ludźmi – co się rzeczywiście stało, bo Elżbieta zostając królową w wieku 25 lat stała się nie tylko głową rodziny królewskiej, ale i zmienił się jej układ z mężem. Odtąd to do jej spraw dostosowywać się musiał mąż, co stało się powodem wielu niemiłych sytuacji i powolnego oddalania się od siebie małżonków. W solariuszu Słońce wraz z Merkurym i Marsem przebywają w drugim domu, co wskazuje na wzbogacenie się i ważne wydarzenia dotyczące spraw majątkowych. Ale co przesądziło, że w życiu Elżbiety zbliża się wielka zmiana? Kiedy spojrzymy na zaćmienia, które w lutym 1952 roku silnie działały na jej horoskop urodzeniowy, wszystko stanie się jasne.

Elżbieta II zaćmienie 11.02.1952
Częściowe zaćmienie Księżyca 11.02.1952 nałożone na horoskop Elżbiety II

11 lutego 1952 roku miało miejsce częściowe zaćmienie Księżyca w znaku Lwa, które poruszyło w horoskopie Elżbiety bardzo ważne punkty. Było w koniunkcji z jej Księżycem i Neptunem, które znajdują się  w jej urodzeniowym siódmym domu umów i relacji. Do tego zaćmienie tworzyło ścisłą opozycję do jej Marsa, władcy medium coeli, oraz sekstyl do wierzchołka dziesiątego domu. Wskazana przez progresje zmiana zrealizowała się podczas tego silnie działającego na jej horoskop zaćmienia. Dodatkowo w tym czasie tranzytujący Jowisz zrobił trygon z jej urodzeniowym Księżycem (co przełożyło się szybko na sympatię i popularność, jaką młoda królowa zdobyła wśród poddanych), a tranzytujące Saturn i Neptun tworzyły trygon z jej Marsem i Jowiszem, co sprzyjało szybkiemu wdrożeniu się w nowe obowiązki, oraz kwadraturę z jej osią ascendent – descendent, co pokazuje, jak trudne było dla niej nauczenie się po wstąpieniu na tron, kto jest jej wrogiem, a kto przyjacielem.

Elżbieta II zaćmienie 26.02.1952
Całkowite zaćmienie Słońca 26.02.1952 nałożone na horoskop Elżbiety II

W lutym 1952 roku miało miejsce drugie zaćmienie, bo wiadomo, że występują one zawsze w parze. To drugie miało miejsce 25 lutego 1952 roku i było to bardzo silne całkowite zaćmienie Słońca w 5 stopniu znaku Ryb. W horoskopie królowej wypadło ono na szczycie drugiego domu, co zgrało się ze wskazówkami solariusza o odziedziczeniu fortuny po ojcu i konieczności wdrożenia się w zarządzanie majątkiem królewskim (tak, tak, spadki widać często po aspektach do drugiego domu).

Tradycyjnie zaćmienia w astrologii mundalnej często wskazują na zmianę władzy, początek lub koniec dynastii, ważne wydarzenia polityczne, których konsekwencje trwać będą latami. Ich wpływ jest odczuwany już kilka dni lub kilka tygodni przed konkretnym dniem zaćmienia, jak można było przekonać się w przypadku śmierci króla Jerzego VI i objęcia tronu przez Elżbietę II.

W horoskopie urodzeniowym wpływ zaćmień jest bardzo silnie odczuwany, szczególnie wtedy, kiedy wypadają one w koniunkcji lub opozycji do planet osobistych lub osi horoskopu. Zaćmienia zapowiadają życiowy przełom, wyjątkową sytuację, a nawet ingerencję losu w nasze życie (a przynajmniej tak to odczuwamy). Warto je śledzić w swoim horoskopie, bo ich silny wpływ doprecyzowuje to, na co wskazują progresje, tranzyty i solariusz.

W lutym tego roku czekają nas dwa zaćmienia – 11 lutego 2017 półcieniowe zaćmienie Księżyca w 22. stopniu Lwa, a 26 lutego 2017 obrączkowe zaćmienie Słońca w 8. stopniu Ryb. Jeśli masz w tych miejscach swojego horoskopu planety lub osie, bądź przygotowany na ważne zmiany.

Więcej o zaćmieniach możesz przeczytać na moim blogu we wpisie Zaćmienie 13.11.2012 - rozmowa z samym sobą


Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Elżbieta II, zaćmienie


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12