Astrolog Izabela Podlaska

John Frawley „Podręcznik astrologii horarnej. Wydanie poprawione"

Data publikacji: 2017-05-06 19:38:00

W 2012 roku ukazał się w języku polskim Podręcznik astrologii horarnej Johna Frawleya (wyd. Futurarium). To świetna pozycja dla każdego, kto chce poznać reguły astrologii horarnej. W oryginale książka została wydana w 2004 roku i właśnie ta podstawowa wersja została przetłumaczona na język polski przez Lulę i Pawła Męcińskich. W 2014 roku John opublikował wydanie poprawione swojego kultowego podręcznika The Horary Textbook. Revised Edition, w którym zawarł wiele poprawek, dyskusji i uwag do tego, co opublikował w pierwszej wersji.

The Horary Textbook. Revised Edition - John FrawleyNiektórym może się wydawać, że astrologia horarna to zamknięty zbiór regułek, które setki lat temu zebrało i spisało kilku astrologów i od tego czasu nic się nie zmieniło. Nic bardziej błędnego. Mimo że podstawy horarnej są proste do opanowania, to interpretacja horoskopu horarnego wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia. Trzeba często wykazać się pomysłowością i kreatywnością, bo rzeczywistość nieustannie się zmienia, a reguły  horarnej podlegają weryfikacji i przetworzeniu, aby dostosować je do współczesnych realiów.

Nie dziwi więc, że po dziesięciu latach od pierwszego wydania książki, John postanowił wyjaśnić, jak zmieniło się jego podejście do pewnych reguł, stwierdzeń i zasad, które sam kiedyś praktykował. Praktykowanie astrologii pytaniowej polega w dużej mierze na eksperymentowaniu i testowaniu reguł, które w zależności od kontekstu możemy różnie interpretować. Można powiedzieć, że astrologia horarna, która od kilkunastu lat przeżywa renesans na całym świecie, jest nie tylko odkrywana, ale i po części wymyślana na nowo. Stąd pewnie John Frawley poczuł potrzebę podzielenia się z czytelnikami swoimi uwagami i obserwacjami, jakie uzbierały się przez te dziesięć lat od wydania podręcznika.

John uściśla wiele reguł, dopowiada niektóre ogólnikowe stwierdzenia. Podaje też, co zmienił, odrzucił lub dodał do swojego horarnego warsztatu. Jako że mamy polski przekład jego podręcznika i wiele osób podczas kursu astrologii horarnej, który cyklicznie prowadzę w Warszawskiej Szkole Astrologii, odwołuje się do tego tekstu, postanowiłam wypisać te najważniejsze, bo chyba niewiele osób sięgnęło po to poprawione wydanie. A bardzo je polecam, bo to ciekawy zapis zmian i rozwoju warsztatu tego wybitnego astrologa.

Najważniejsze według mnie zmiany, jakie John wprowadza w wydaniu poprawionym:

1. Przypisywanie czwartemu domowi „zakończenia sprawy”, a jedenastemu domowi „nadziei i marzeń” w  każdym pytaniu to nadużycie i większości przypadków lepiej poszukać jest konkretnego sygnifikatora czy domu, w zależności od pytania.

2. John zdecydowanie odradza używania almutenu domu, nie tylko w astrologii horarnej, ale i urodzeniowej.

3. Merkuremu przypisuje najczęściej płeć męską, chyba że w horoskopie inne wskazówki świadczą o czymś przeciwnym.

4. Prędkość poruszania się planety nie ma większego znaczenia.

5. John nie przypisuje wielkiego znaczenia gwiazdom stałym w horoskopie horarnym, choć podkreśla, że w horoskopie urodzeniowym są one bardzo ważne. Komentuje, że jego uczniowie nadużywają gwiazd stałych w horarnej, dlatego podkreśla, że w niewielu przypadkach mogą one pomóc w wydaniu werdyktu.

6. W pierwszym wydaniu swojego podręcznika John wspomina w rozdziale o punktach arabskich, że używa ich coraz rzadziej. W wydaniu poprawionym przyznaje, że przestał używać punktów arabskich w analizie horoskopów horarnych, z wyjątkiem Punktu Małżeństwa. Podsumowuje, że zarówno gwiazdy stałe, jak i punkty arabskie, nie mają praktycznego zastosowania w astrologii horarnej, gdzie najważniejsza jest prostota. Trudno mi się z nim nie zgodzić w tej kwestii.

7. Reguły dotyczące pytań o płeć dziecka nie sprawdzają się. John podsumowuje swoje doświadczenia, że na pewne pytania odpowiedź można łatwiej znaleźć gdzie indziej.

8. W pytaniach o egzaminy John rezygnuje z badania władcy dziesiątego domu, choć wciąż uważa, że nie zaszkodzi na niego spojrzeć, i radzi skupić się na władcy dziewiątego domu jak sygnifikatora egzaminu (oczywiście w przypadku egzaminów na prawo jazdy itp. radzi patrzeć na władcę domu trzeciego).

9. W pytaniach o pogodę badamy położenie pierwszego domu, nie jak wcześniej radził John domu, którego dotyczy czynność, którą będziemy wykonywać (piąty jeśli urządzamy przyjęcia, trzeci kiedy wyruszamy w krótką podróż itp.).

Polecam The Horary Textbook. Revised Edition Johna Frawleya, bo znajdziecie w niej więcej ciekawych uwag, uściśleń i porad, jakie autor po dekadzie dodał do podręcznika.
Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, astrologia horarna, John Frawley


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12