Astrolog Izabela Podlaska

Harry Potter ma 20 lat

Data publikacji: 2017-06-27 12:46:00

Wczoraj była okrągła dwudziesta rocznica publikacji książki J.K. Rowling  Harry Potter i kamień filozoficzny, która zmieniła rynek książek dla dzieci i stała się dla pokolenia dzisiejszych dwudziestolatków książką kultową. Czy dzień publikacji książki coś mówi o jej ewentualnej popularności?

Rowling: Lew z ascendentem w Wodniku
Przez długi czas nie było wiadomo, w jakim znaku znajduje się ascendent pisarki. W Anglii w akcie urodzenia nie podaje się godziny przyjścia na świat, dlatego trudno zdobyć takie informacje. Kilka lat temu podczas internetowego czatu z fanami Rowling zdradziła, że ma ascendent w znaku Wodnika. Nie podała jednak konkretnej godziny, dlatego możemy wyznaczyć jej ascendent w przybliżeniu. Ta wiadomość pozwala też ustalić, gdzie dokładnie znajduje się Merkury pisarki, ponieważ w dniu jej urodzenia zmieniał on znak i przechodził z Lwa do Panny. Rowling przy ascendencie w Wodniku ma Merkurego w znaku Panny, gdzie jest w swoim władztwie i wywyższony. Jest to więc najmocniejsza planeta w jej horoskopie, wzmocniona dodatkowo kątowym położeniem w siódmym domu i koniunkcją z dobroczynną Wenus. Te dwie planety w koniunkcji dają talent pisarski i zdolność do pięknego wysławiania się. Na artystyczne talenty w horoskopie Rowling wskazuje również Mars w znaku Wagi w trygonie do Jowisz w Bliźniętach, znaku związanym z pisaniem i publikowaniem.  

Joanne Rowlin horoscope
Joanne Rowling ur. 31.07.1965 Yate, Anglia, klasyfikacja: C, horoskop rektyfikowany na podstawie informacji o znaku zodiaku ascendentu, źródło: astro.com, https://twitter.com/jk_rowling/status/822349246938681344

Magia horoskopu porównawczego wydawcy i autora
Czy dzień publikacji książki coś mówi o jej ewentualnej popularności? Na pewno tak, ale dopiero w odniesieniu do horoskopu autora, wydawcy i wydawnictwa  można określić, czy książka ma szansę na stanie się bestsellerem i jak będzie szła sprzedaż. Rowling trafiła na wydawcę, któremu od razu spodobała się jej proza dla dzieci. Silne Bliźnięta (Słońce, Merkury i Wenus w tym znaku) z Księżycem w Byku wskazują na osobę, która nie tylko zna się na książkach, ale i umie na nich zarobić. Nigel Newton zanim założył wydawnictwo Blommsbury, był dziennikarzem ekonomicznym (współpracował z Finantian Times), a potem miał swoją winnicę i produkował wino (jak na osobę urodzoną w Kalifornii przystało). Horoskop porównawczy wskazuje, że oboje mogli dać sobie dużo, a ich relacja od początku układała się dobrze. Marketingowa opowiastka, jakoby książkę poleciła Newtonowi jego córka po przeczytaniu manuskryptu, możemy włożyć między bajki. Silny układ planetarny między horoskopem Rowling i horoskopem Nigela wskazuje, że od razu wiedział, że to jest to.

W horoskopie porównawczym Jowisz wydawcy jest w koniunkcji ze Słońcem pisarki w znaku Lwa, co pokazuje, że Nigel umiał zmotywować Rowling do dalszego pisania. Jego Słońce i Merkury natomiast są w koniunkcji z jej Jowiszem w znaku Bliźniąt. Ten podwójny słoneczno-jowiszowy nelson przyniósł im obojgu fortunę. Małe, działające od dziesięciu lat wydawnictwo, po publikacji książki Rowling, a potem po sprzedaży praw do Stanów Zjednoczonych, stało się jednym z najbardziej dochodowych wydawnictw na świecie. O dobrej współpracy i wzajemnym zrozumieniu spraw edycji i oczekiwań świadczy harmonijny trygon między Księżycem w Byku wydawcy i Merkurym oraz Wenus w Pannie pisarki. O tym, że ich rozmowy nie zawsze są miłe i przyjemne, świadczy kwadratura Marsów – jego w Raku, jej w Wadze. Jako że oba Marsy są w znakach swojego osłabienia, kłótnie i spory nie wpływają znacząco na ich współpracę i nie przekreślają dobrej relacji, na jaką wskazują inne planety w horoskopie porównawczym.

Horoskop porównawczy Joanne Rowling i Nigela Newtona
Horoskop porównawczy Joanne Rowling (w środku) i Nigela Newtona (na zewnątrz), który urodził się 16.06.1955 w San Franscisco, Kalifornia, USA, godzina nieznana, klasyfikacja: X, źródło: wikipedia.org

Horoskop premiery książki „Harry Potter i kamień filozoficzny”
Dzień, w którym ukazała się powieść Joanne Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny”, w szczególny sposób łączy się z jej horoskopem urodzeniowym. Tranzytujący Jowisz ustawił się na jej ascendencie i zrobił wielki trygon z jej Marsem i Jowiszem, zapowiadając powodzenie i nowe, obiecujące perspektywy dzięki publikacji. Księżyc był w koniunkcji z jej Saturnem, a Mars znajdował się w tym samym znaku, co w jej horoskopie urodzeniowym. Tranzytujący Uran robił opozycję do jej Słońca, co wskazywało na duże zmiany, jakie zajdą w jej życiu w niedługim czasie.  

Joanne Rowling i premiera książki "Harry Potter i kamień filozoficzny"
Horoskop premiery książki „Harry Potter i kamień filozoficzny” nałożony na horoskop urodzeniowy Joanne Rowling

Sam dzień nie zapowiadał szybkiego sukcesu książki. Powieść ukazała się co prawda, kiedy Słońce, Merkury i Wenus znajdowały się w znaku Raka, co dobrze wróży książce dla dzieci. Rak, znak wyobraźni, wrażliwości, tajemnic i emocjonalnych przeżyć, często kojarzony jest z dzieciństwem i relacjami rodzinnymi. Księżyc w znaku Ryb sprzyja popularyzacji bajowej prozy. Jednak Saturn, planeta ograniczeń i trudności, jest w kwadraturze z Wenus, która symbolizuje w horoskopie premiery książki zyski ze sprzedaży. Pierwszy nakład był mały i sprzedawał się powoli. Dopiero podpisany rok później kontrakt z amerykańskim wydawcą okazał się lukratywny i sprawił, że książka Rowling zaczęła się dobrze sprzedawać również w Anglii. Jak to z Saturnem bywa, trzeba było poczekać na zyski. Najbardziej znaczący moim zdaniem jest w tym horoskopie sekstyl Jowisza z Saturnem, dwóch planet społecznych, których pozycja w horoskopie elekcyjnym publikacji książki pokazuje, jak powieść zostanie przyjęta w szerszym wymiarze. W gospodarce i polityce spotkanie tych dwóch planet na niebie zapowiada poważne reformy i znaczące społeczne zmiany. Jowisz i Saturn w sekstylu patronowały serii książek o Harrym Potterze, która zmieniła nieodwołalnie rynek książek dla dzieci i stworzyła archetypy i postaci, które do dziś mieszkają w umysłach dzieci i dorosłych na całym świecie.

Horoskop premiery książki J.K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny"
Premiera książki J.K. Rowling „Harry Potter i kamień filozoficzny” 26.06.1997 g. 10.00, Londyn, Wielka Brytania, klasyfikacja: X, źródło: wikipedia.org, za godzinę przyjęto porę otwarcia księgarni w Anglii.

Harry Potter i kamień filozoficzny

Okładka pierwszego wydania powieści "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K. Rowling

Horoskop Harry'ego Pottera
Rowling w swojej książce dużą wagę przywiązuje do dnia urodzin, a wiele postaci czy ważnych wydarzeń ma określone daty dzienne. Dzień urodzin i znak solarny głównych bohaterów koresponduje z ich cechami charakteru.

Harry Potter urodził się 31 lipca, tak samo jak autora, są więc oboje spod znaku Lwa. Harry, niezwykły chłopiec, o którym krążą legendy w świecie magii, przez cały cykl powieści odkrywa w sobie siłę charakteru i cechy przywódcy, co odzwierciedla jego lwie cechy. W końcu staje się odważny i staje do walki z Voldemortem, aby zmienić swoje przeznaczenie.

Hermiona obchodzi urodziny 19 września, jest więc zodiakalną Panną. Niektórzy biografowie Rowling widzą w tej postaci wiele cech, jakie autorka miała jako uczennica w szkole podstawowej. Hermiona jest pilną uczennicą, zawsze postępuje uczciwie, pomaga innym, jest bystra i inteligentna, dzięki czemu zdobywa więcej niż inni. Jest też krytyczna z natury jak rasowa zodiakalna Panna, o czym Rowling nie mogła zapomnieć, sama bowiem ma stellum planet w tym znaku.

Ron urodził się 1 marca, pod znakiem Ryb. Jest więc emocjonalnie niestabilny, bardzo wrażliwy i często boi się o życie swoje i przyjaciół. Ma wielką rodzinę i silne relacje z bliskimi, którzy stanowią dla Harry'ego samozwańczą rodzinę zastępczą.

Gwiazdy stałe w książkach o Harrym Potterze
J.R. Rowling wykorzystała charakterystykę gwiazdozbiorów i gwiazd stałych do zbudowania niektórych postaci w swoich książkach o Harrym Potterze. Syriusz, Bellatrix, Regulus, Draco, Lupus, Luna to postaci, które pojawiają się w książkach o Harrym Potterze. J.K. Rowling konstruując ich charaktery sięgnęła do wiedzy o gwiazdach i konstelacjach, które co noc możemy obserwować na niebie. To również postaci, które odgrywają bardzo ważną rolę w magicznym świecie Harrego Pottera. Draco, szkolny wróg Harrego, swoje imię dostał po konstelacji Draco - Smok. Luna czyli Księżyc (który jest satelitą Ziemi), jest dziewczynką, która w ostatniej części przygód Harrego dzięki swojej księżycowej intuicji pomaga Harremu w rozwiązaniu głównej magicznej zagadki i pokonaniu Voldemorta. Więcej na ten temat przeczytasz w moim artykule opublikowanym na Astroportal.pl

J. K. Rowling i robienie horoskopów
W strukturze książki i przy wyborze imion bohaterów widać inspirację astrologią. Seria o Harrym Potterze ma siedem tomów, tyle co liczba klasycznych planet. Autorka wprowadza w świat swojej powieści tyle magicznych i popularnych motywów ezoterycznych, że odniesienia do astrologii nie powinny dziwić. Jednak w 2010 roku w programie telewizyjnym BBC został pokazany i wyceniony ciekawy dokument, który w zupełnie nowym świetle stawia Rowling i jej zainteresowania astrologią. W programie, który został wyemitowany 12 lipca 2010 roku, kobieta pokazała dwanaście stron zadrukowanego tekstu z ręcznie wykonanym kolorową okładką z pięknym rysunkiem. Materiał okazał się osobistym horoskopem, sporządzonym przez Jean Rowling dla syna kobiety Jacka Davida Buchanana, który urodził się 19 lutego 1994 roku. Obrazek przedstawia Ryby, nawiązując do znaku solarnego chłopca oraz Lwa, który nawiązuje do znaku jego ascendentu. Z tego okresu znany jest też inny horoskop dla Rogera Juliana Tosswilla urodzonego 13 października 1966 roku, który Rowling przygotowała jako prezent wraz z pięknym rysunkiem przedstawiającym znak zodiaku i ascendentu osoby, dla której go sporządziła. Można więc wysnuć wniosek, że Rowling astrologią interesowała się bardzo, a w swoim cyklu powieści o małym czarodzieju użyła jej do budowania postaci, wpisując się tym samym w bogatą angielską tradycję astrologicznych nawiązań, jakie możemy znaleźć u Chaucera, Shakespeare'a czy C. S. Lewis.

Horoskop zrobiony przez Joanne Rowling
Ręczne narysowana okładka do zrobionego przez Joanne Rowling horoskopu dla Jacka Davida Buchanana z 1994 rokuTagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, J.K.Rowling, Harry Potter


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12