Astrolog Izabela Podlaska

Katalonia z astrologicznej perspektywy

Data publikacji: 2017-09-30 23:43:00

Jutro w Katalonii ma się odbyć referendum w sprawie uzyskania niepodległości. Władze Hiszpanii robią wszystko, aby nie do niego nie dopuścić. Dzisiaj zamknięto prawie wszystkie przygotowane przez katalończyków lokale do głosowania. Czy do głosowania dojdzie jutro czy nie, władze Katalonii nie odpuszczą i prędzej czy później centralny rząd w Madrycie będzie musiał wziąć pod uwagę to, co dzieje się od wielu lat w Katalonii w sprawie uzyskania niepodległości i zacząć negocjować z władzami regionu.

Katalonia flaga
Flaga Katalonii

Katalonia była częścią królestwa Aragonii, które dzięki dynastycznemu małżeństwu zostało scalone z Kastylią w 1479 w jedno państwo zwane Hiszpanią. Katalończycy uzyskali autonomię w czasach II Republiki, co zostało przegłosowane 9 września 1932 roku hiszpański parlament. Warto zauważyć, że stało się to tuż po całkowitym zaćmieniu Słońca, które miało miejsce 31.08.1932 roku w 8 st. 09 min. znaku Panny, w koniunkcji z Saturnem w horoskopie Królestwa Hiszpanii. W horoskopie uzyskania autonomii półkrzyż tworzony przez Urana, Plutona i Saturna wskazuje na silne dążenia separatystyczne regionu. Kiedy w 1975 roku po obaleniu Franco Hiszpania stała się monarchią parlamentarną, znów zaczęto starać się o formalną autonomię regionu, którą uzyskała oficjalnie 18 września 1979 roku. Odbyło się podczas separacyjnej koniunkcji Słońca z Saturnem w znaku Panny, gdzie w horoskopie uzyskania autonomii w 1932 roku znajduje się Jowisz, Neptun, Słońce i węzeł południowy. Stało się to tuż po całkowitym zaćmieniu Księżyca w 13. stopniu Ryb w opozycji do Słońca horoskopu uzyskania autonomii w 1932 roku.

Kolejnym ważnym momentem we współczesnej historii Katalonii było poszerzenie autonomii, które miało miejsce 9 sierpnia 2006 roku, kiedy wszedł w życie (po referendum w 2015 roku i zatwierdzeniu przez hiszpański parlament) nowy statut autonomii, który dawał Katalonii większą niezależność. Odbyło się to podczas ścisłej separacyjnej koniunkcji Słońca z Saturnem w znaku Lwa, gdzie w horoskopie uzyskania autonomii w 1932 roku jest Merkury, kiedy Uran w połowie znaku Ryb robił opozycję do Słońca. Jowisz był wtedy w znaku Skorpiona i robił koniunkcję z Uranem horoskopu z 1979 roku, podsycając niepodległościowe nadzieje. Wydarzenie to miało miejsce tuż przed obrączkowym zaćmieniem Słońca w 29. stopniu Panny z 22.09.2006.

Katalonia horoskopy

Tegoroczne referendum, mimo że blokowane przez hiszpański rząd, ma nie tylko symboliczne znaczenie. Na horoskop uzyskania przez Katalonię autonomii działają teraz przełomowe tranzyty. Uran wrócił niedawno na swoją pozycję i rozpoczął nowy cykl, wskazując na nieuchronne zmiany w statusie prawnym Katalonii i narastające tendencje niepodległościowe. Saturn powoli wraca na swoją pozycję w znaku Koziorożca, kończąc swój trzeci cykl od czasu uzyskania autonomii w 1932 roku. Tranzytujący Neptun robi opozycję do Słońca z horoskopu z 1932 roku, a Jowisz ustawi się po dwunastu latach (od 2006) w koniunkcji z Uranem horoskopu z 1979 roku, wyznaczając nowy kierunek w polityce Katalonii.

Katalonia 2017

W horoskopie współczesnej Hiszpanii wykreślonym na dzień 22 listopada 1975 roku na godzinę 12.45 w Madrycie (moment przysięgi króla w parlamencie podczas oficjalnego przywrócenia monarchii parlamentarnej po upadku Franco) niedawne zaćmienie Słońca zrobiło w sierpniu kwadraturę do osi mc-ic, a tranzytujący Uran zbliża się nieubłaganie do opozycji z Uranem, co wskazuje, że tendencje niepodległościowe Katalonii (i zapewne kraju Basków), będą narastać w najbliższych latach. Zważywszy na to, że pobyty Saturna w znaku Koziorożca w ostatnim stuleciu przynosiły w historii Europy zmiany granic i niepodległość wielu państw (w latach 60. kraje Afryki, przełom lat 80. i 90. rozpad ZSSR i usamodzielnienie się polityczne wielu państw, w tym Polski), czekają nas przez najbliższe trzy lata znaczące zmiany dotyczące granic, sojuszy oraz tendencji autonomicznych i niepodległościowych małych regionów, jak również zmiany w samej Unii Europejskiej, głównie związane z wyjściem Wielkiej Brytanii ze wspólnoty.

Hiszpania 1975

Hiszpania monarchia parlamentarna 22.11.1975 g. 12.45, Madryt, Hiszpania, klasyfikacja: B, źródło: Nicolas Campion, "The Book of World Horoscopes" (2004), s. 301.Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Saturn, Uran, zaćmienie, Katalonia, Hiszpania


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12