Astrolog Izabela Podlaska

Próżny kurs Księżyca – astrologiczny przesąd

Data publikacji: 2012-10-31 21:09:00

Przy wyznaczaniu dat ważnych wydarzeń astrolog musi wziąć pod uwagę wiele czynników. Astrologicznych i życiowych. Wiele osób boi się jak ognia próżnego kursu Księżyca (zwanego też pustym lub jałowym biegiem). W wielu przypadkach trudno zrozumieć, dlaczego niektórzy odrzucają dobre elekcyjnie daty tylko dlatego, że w dany dzień zachodzi próżny kurs Księżyca. Ten termin stał się pewnego rodzaju przesądem astrologicznym. Upowszechniło się bowiem przekonanie, że to, co zaczęło się podczas próżnego kursu Księżyca, nie uda się lub nie przyniesie pożądanych rezultatów. Nie jest to jednak prawda. Jak każda astrologiczna reguła, nie może być bowiem stosowana w oderwaniu od innych składników horoskopu.

Definicja
Co dwa i pół dnia Księżyc, który wędruje po ekliptyce na tle zodiaku, wkracza w kolejny znak. W ciągu 28 dni (tyle wynosi obieg Księżyca wokół zodiaku) Księżyc zmienia więc znak dwanaście razy. Przejście z jednego znaku do drugiego dla Księżyca jest wydarzeniem szczególnym. Przemierzając cały znak (np. znak Panny) Księżyc tworzy bowiem aspekty z innymi planetami (np. opozycję z Uranem, kwadraturę z Plutonem, koniunkcję z Wenus). Kiedy dociera do końca znaku, nie ma już przeważnie planet, z którymi mógłby utworzyć klasyczny aspekt przed zmianą znaku zodiaku (bierzemy pod uwagę tylko główne aspekty: koniunkcję, sekstyl, kwadraturę, trygon, opozycję). Ten moment w wędrówce Księżyca po zodiaku nazywa się próżnym kursem. Okres ten może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin czy nawet kilku dni - zależnie od aktualnego układu Słońca i planet.

Próżny kurs – nie taki ważny, jak go malują
Próżny kurs Księżyca jest wskaźnikiem wziętym z astrologii horarnej. Astrologowie przez wieki brali pod uwagę, czy Księżyc jest w próżnym kursie, kiedy sporządzali horoskopy na moment zadanego przez klienta pytania. Taka pozycja Księżyca dawała informację, czy dojdzie do sytuacji, o którą ktoś pyta lub jak rozwinie się sprawa, która interesuje pytającego. Jednak próżny kurs nigdy nie daje ostatecznej odpowiedzi, bo trzeba wziąć pod uwagę pozycje planet w znakach i domach oraz ich aspekty. William Lilly, słynny angielski astrolog, mistrz astrologii horarnej, nieraz w swoich interpretacjach zupełnie pomijał obecność próżnego kursu w horoskopie pytania.

Kiedy wyznaczamy datę ważnego wydarzenia, w niektórych przypadkach próżny kurs Księżyca nie jest złym czynnikiem. Na pewno należy go unikać, kiedy wyznaczamy datę ślubu, podróży, zabiegu lekarskiego i innych wydarzeń, które mają zapoczątkować coś, co wyda plony lub rozwinie się szybko w niedługim czasie.

Jest natomiast wiele elekcji (czyli wyznaczonych momentów na rozpoczęcie ważnych wydarzeń), w których próżny kurs niczemu nie przeszkadza i nie „psuje” horoskopu. Są to na przykład elekcje kupna mieszkania, ziemi, działki, wprowadzenia się do nowego mieszkania itp. Nie chodzi w nich o zaczynanie czegoś nowego lub oczekiwanie na rozwój sytuacji. Na przykład kupując mieszkanie w większości przypadków mamy nadzieję w nim pomieszkać lub mieć go jako długoletnią inwestycję i nie chcemy, żeby ta sytuacja się zmieniła. Jeśli Księżyc w tych horoskopach jest bardzo dobrze położony (w korzystnym znaku, domu, wsparty aspektami z benefikami Wenus i Jowiszem), wtedy próżny kurs Księżyca nie jest niekorzystnym czynnikiem.

Warto też zdawać sobie sprawę, że brak próżnego kurs Księżyca nie gwarantuje nam powodzenia przedsięwzięcia czy sprawy, którą chcemy przeprowadzić. Bo jest najsłabszym i najmniej istotnym wskaźnikiem siły horoskopu elekcyjnego.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, elekcje, Księżyc, próżny kurs Księżyca


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12