Astrolog Izabela Podlaska

Maciej Stuhr, „Pokłosie” i astrologia

Data publikacji: 2012-11-29 11:27:00

Premiera filmu Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” wywołała wiele kontrowersji z wielu powodów: tematu (film nawiązuje do autentycznej historii z II wojny światowej o zamordowaniu grupy Żydów w Jedwabnem zrobionym przez ich sąsiadów Polaków), emocjonalnego podejścia do historii reżysera i bohaterów, a także daty premiery. Film wszedł do polskich kin 9.11.2012 roku, tuż przed Świętem Niepodległości.

Kadr z filmu "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego

Kadr z filmu "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego, Jerzy Stuhr i  Ireneusz Czop,
zdjęcie ze strony producenta Apple Film Production

Film został pokazany po raz pierwszy już w maju, pół roku przed premierą na festiwalu w Gdyni, gdzie dostał Nagrodę Dziennikarzy. Najbardziej dostało się za cały film odtwórcy głównej roli Maciejowi Stuhrowi. Gra on mieszkańca wioski, który odkrywa prawdę o zbrodni ukrywanej przez sąsiadów przez lata. Przeciwnicy filmu uważają że jest antypolski i godzi w dobre imię naszego kraju. Stuhr stał się obiektem nienawiści i antysemickich ataków, głównie ze strony internautów. Reżyser chyba jednak na taką reakcję liczył, bo data premiery przed narodowym świętem nie wydaje się przypadkowa.

Tranzyty na horoskop Macieja Stuhra na dzień 9.11.2012


Tranzyty na horoskop Macieja Stuhra na dzień 9.11.2012 r.
Maciej Stuhr ur. 23.06.1975 g. 19:30 CET -1:00, Kraków, Polska,
klasyfikacja: A, źródło: dwutygodnika "Gala" nr 12/2012, archiwum autorki.


Na horoskop Macieja Stuhra działały w dniu premiery filmu ciekawe tranzyty planet społecznych. Tranzytujący Saturn zrobił na początku października koniunkcję z medium coeli i idzie dalej przez jego dziesiąty dom. Saturn na medium coeli oznacza umocnienie pozycji zawodowej i trudne wybory, które kształtują postawę i karierę człowieka na kolejne lata. Tranzytujący Jowisz był w koniunkcji z Merkurym, co zawsze oznacza rozgłos i sukces zawodowy. Dotychczas aktor był znany ze swoich ról komediowych i parodii twórczości i głosów innych artystów oraz z zabawnej konferansjerki. Tym filmem umocnił swoją pozycję jako aktora od ról poważnych i kontrowersyjnych, na co pracuje od lat jako członek zespołu Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. Do tego Mars w dniu premiery  robił aplikacyjną koniunkcję z ascendentem, co w przypadku Stuhra zrealizowało się jako konieczność odpierania ataków agresji za rolę w filmie Pasikowskiego.

Progresje tercjarne i mniejsze Macieja Stuhra

Progresje tercjarne (środkowe koło)  i mniejsze (zewnętrzne koło) horoskopu Macieja Stuhra na dzień 9.11.2012


W progresjach sekundarnych Księżyc jest w znaku Byka tuż po koniunkcji z imum coeli i po trygonie do urodzeniowego Księżyca. To aspekt emocjonalnego spełnienia, co u Stuhra zaowocowało dojrzałą emocjonalnie rolą. W progresjach tercjarnych widać zmianę w zaangażowaniu emocjonalnym w swoją pracę, bo aż trzy planety osobiste tworzą stellum w znaku Skorpiona (Merkury, Słońce i Mars) w X domu urodzeniowym aktora, co podkreśla potrzebę rozwoju zawodowego i odważne (Mars) decyzje związane z karierą. Do tego tercjarny Saturn uściślił koniunkcję z urodzeniową Wenus aktora, która rządzi jego piątym domem symbolizującym twórczość i talenty aktorskie oraz czwartym domem, który oznacza tradycję i korzenie, a także poczucie bezpieczeństwa (które zostało na pewno zachwiane po premierze). Ten aspekt to kolejne potwierdzenie, że zagranie w kontrowersyjnym filmie było świadomą decyzją i próbą zerwania z dotychczasowym kabaretowym wizerunkiem.

Ciekawie wyglądają progresje mniejsze na dzień premiery filmu. Ten rodzaj progresji pokazuje konkretne wydarzenia, jeśli są co najmniej dwa lub trzy ścisłe aspekty. W progresjach mniejszych Stuhra jest ich sporo. Słońce tworzy koniunkcję z urodzeniowym Jowiszem (korzyści z wykonanej pracy), a Merkury z urodzeniowym Marsem (dyskusja, ataki słowne). Progresywny Mars robi kwadraturę z urodzeniowym Uranem (niespodziewana reakcja publiczności), a Jowisz koniunkcję z urodzeniowym descendentem i Punktem Fortuny (okazja do pokazania się, rozgłos medialny, reklama).

Maciej Stuhr w swoim urodzeniowym horoskopie ma dynamiczny półkrzyż w znakach kardynalnych, który tworzą Słońce w Raku, Księżyc w Koziorożcu i Pluton w Wadze, który wzmocniony jest położeniem świateł w domach kątowych. Uran na medium coeli pokazuje, że chętnie będzie wybierał role odmieńców i osób inaczej patrzących na świat. Na pewno jeszcze nie raz zobaczymy go w roli kontrowersyjnej, bo badanie niewygodnych tematów i trudnych emocji poprzez odgrywanie postaci niejednoznacznych na pewno stanie się jego znakiem firmowym.

Przeczytaj o technice progresji tercjarnych i mniejszych w moim wpisie na blogu "Progresje tercjarne i mniejsze - teoria"

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12