Astrolog Izabela Podlaska

„Hobbit” Tolkiena i Jacksona

Data publikacji: 2012-12-26 19:09:00

Hobbit - plakat filmowyWczoraj obejrzałam w kinie „Hobbita” i nie mogą wyjść z podziwu dla kunsztu reżyserskiego Petera Jacksona. Świat, który wykreował, zapiera dech w piersiach i na długo pozostaje w pamięci. Jeśli wybieracie się do kina, zdecydowanie polecam wersję 3D. Nie byłam nigdy fanką Tolkiena, bo to opowieści dla chłopców. Jackson swoją adaptacją sprawił, że postanowiłam po latach przeczytać trylogię i „Hobbita” ponownie.

W wywiadzie dla „Newsweeka” Salman Rushdie stwierdził, że adaptacje filmowe Jacksona przewyższają powieści Tolkiena, bo filmowy język Petera Jacksona jest bardziej wyrafinowany niż ten, którego używał Tolkien w swojej prozie. Może dla niektórych to przesada, ale coś w tym jest. Zaciekawiło mnie, w czym podobny jest horoskop reżysera do horoskopu Tolkiena, że zrobił jednocześnie wierną i tak twórczą adaptację. Pomyślałam, że pozycja Merkurego w horoskopach obu artystów musi być podobna. Merkury to sposób myślenia, umiejętność opowiadania, ubieranie myśli w słowa, bogactwo wypowiedzi, kreowanie świata przedstawionego.

Tolkien miał Merkurego w retro w znaku Koziorożca w kwadraturze z Saturnem w znaku Wagi. Jakież było moje zdziwienie, kiedy spojrzałam wczoraj w horoskop Jacksona! Reżyser ma również Merkurego w retrogradacji i w kwadraturze z Saturnem! Merkury Jacksona jest w znaku Wagi w kwadraturze z Saturnem w znaku Koziorożca. Niesamowita zbieżność. Nic dziwnego, że nowozelandzki reżyser umiał przedstawić filmowymi środkami świat wykreowany w powieściach Tolkiena.

 

Horoskop Petera Jacksona

Peter Jackson ur. 31.10.1961 r. g. 18:45 NZT (-12:00), Wellington, Nowa Zelandia,
klasyfikacja: B, źródło: www.astro.com, godzina z biografii.


Tolkien swój sposób intelektualnej pracy sam określał nie jako wymyślanie czegoś nowego, ale jako odkrywczą podróż. Tak właśnie działa Merkury w retro. Tolkien uważany jest za ojca współczesnej literatury fantasy. Jego dzieło „Władca pierścieni” jest świetną kombinacją mitów i legend germańskiej i staroangielskiej literatury. Miał ambitny (Koziorożec) projekt napisania cyklu sag od stworzenia świata i odtworzenia prajęzyka, którym mówili nasi przodkowie. Jednak podstawą fabuły jest rodzina i najbliższe sąsiedztwo, które uważamy za swój dom i ojczyznę. To wpływ czwartego domu horoskopu, w którym znajduje się Merkury pisarza.

Horoskop Tolkiena

J.R.R. Tolkien ur. 3.01.1892 g. 22:00 (czas lokalny -1.75 -1:44:52), Bloemfontein, Orania,
klasyfikacja: C, źródło: astro.com, godzina rektyfikowana zna podstawie informacji od rodziny.


Jackson ma Merkurego w powietrznym i kardynalnym znaku Wagi w koniunkcji z Wenus, która włada tym znakiem. To świetny aspekt dla artysty, który lubi opowiadać historie i dba o scenografię swoich filmów. Kwadratura Merkurego i Wenus do Jowisza i Saturna w znaku Koziorożca wskazuje, że Jackson jest perfekcjonistą, lubi dopracowywać szczegóły (nad jedną sceną potrafi pracować cały dzień) i nie spieszyć się z pracą. Aspekt Merkurego do planet społecznych (Jowisza i Saturna) to także przyczynek do tego, że filmy Jacksona stały się już filmową klasyką dla kolejnych pokoleń kinomanów, czytelników i graczy. Świat, który stworzył, zostały przez rzesze fanów zaakceptowane jako świat powieści Tolkiena. W wywiadach Jackson podziwia reżyserów, którzy potrafią w kilka miesięcy zrobić film. On bowiem potrzebuje na to dwa, trzy lata. Merkury w retrogradacji wskazuje, że powtarzanie scen pozwala mu na otrzymanie idealnego efektu. Koniunkcja Słońca, Neptuna i Marsa w Skorpionie daje Jacksonowi umiejętność łączenia elementów horroru z groteską i baśniową atmosferą. Księżyc w znaku Lwa sprawia, że Jackson ma dobrą rękę do aktorów i dekoracji, nie stroni też od grania epizodycznych rólek w swoich filmach.

Bardzo polecam „Hobbita” w reżyserii Petera Jacksona i czekam z niecierpliwością na kolejne części.

Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Jowisz, Merkury w retrogradacji, Merkury, retrogradacja, Saturn, Hobbit


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12