21 marca 2015 roku odbyło się II Seminarium Historii Astrologii, które zostało zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne. Kiedy w zeszłym roku organizowałyśmy z Miłką pierwszą edycję, miałyśmy obawy, czy będą kolejne, bo niewiele osób, nawet niewielu astrologów, interesuje się historią astrologii. Jednak okazało się, że moda na retro jest również w środowisku astrologicznym i nie tylko jest zainteresowanie uczestników, ale również i w tym roku udało się zaprezentować ciekawych wykładowców i zajmujące tematy. Zaczęliśmy rano wykładem od starożytności a skończyliśmy wieczorem na czasach współczesnych.
Jak pierwszy wystąpił Andrzej Opejda z wykładem o historii zodiaku. W niezwykle erudycyjny sposób przedstawił ewolucję zodiaku od czasów babilońskich po współczesne czasu. Mnie osobiście najbardziej w jego wykładzie zainteresowała ewolucja nazw znaków zodiaku, problem różnych zodiaków używanych w Indiach oraz informacja, że w Japonii zaimplementowano Wężownika jako trzynasty znak zodiaku – jak widać Japończycy zawsze wszystkie nowinki uwielbiają. Mam nadzieję, że Andrzej spisze swój wykład do kwartalnika „Trygon”, ponieważ pozbierał i uporządkował mnóstwo informacji i w bardzo ciekawy sposób je przedstawił.
Andrzej Opejda
Jako druga wystąpiła Miłosława Krogulska z wykładem o historii horoskopu prasowego. Ten kontrowersyjny temat dzieli środowisko astrologów od lat, moim zdaniem w wyniku niezrozumienia tego czym horoskop prasowy jest. Bo, jak udowodniła Miłka podczas wykładu oraz w swojej pracy licencjackiej, którą obroniła niedawno w Instytucie Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, horoskop prasowy jest gatunkiem dziennikarskim i tak trzeba go postrzegać. Miłka przedstawiła dokładnie historię opublikowania pierwszego horoskopu prasowego, który ukazał się w prasie brytyjskiej 24.08.1930 roku podczas nowiu Księżyca w koniunkcji z Neptunem w znaku Panny. Miłka ciekawie zinterpretowała horoskop pierwszego horoskopu prasowego pod kątem recepcji tego gatunku wśród czytelników, którzy chcieli więcej i więcej, przez co horoskopy gazetowe szybko stały się stałym elementem wielu gazet (za co odpowiada nów na Neptunie oraz silna Wenus w znaku Wagi) oraz wśród astrologów, których horoskop podzieli na zwolenników i zaciekłych przeciwników (co obrazuje Merkury w Pannie w kwadraturze z Marsem w Bliźniętach). Omówiła też różnice między horoskopem europejskim i chińskim i zamieszanie, jakie nieraz powoduje zrównanie w prasie tych dwóch systemów. Nie zabrakło też nowych teorii na temat Wężownika oraz prób wyjaśnienia, dlaczego ten gwiazdozbiór tak silnie działa na wyobraźnię. Na koniec omówiła badania czytelnictwa horoskopów prasowych w Polsce na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
Miłosława Krogulska
Po krótkiej przerwie Jakub Kamiński zaprezentował wykład o słynnym poecie Williamie Butlerze Yeatsie i jego astrologicznej pasji. Ten niezwykły człowiek, który żył w niezwykłych czasach, posługiwał się biegle astrologią i używał jej i do dobierania współpracowników, i do wyznaczenia swojej daty ślubu. Pod koniec życia napisał Wizje – syntezę astrologicznych i magicznych prawd o świecie i ludziach, które zostało zainspirowane przekazem, który z innych światów otrzymała jego żona. Jakub nie zdołał przedstawić wszystkich tropów astrologicznych w życiu Yeatsa z uwagi na ograniczenia czasowe wykładu, mam nadzieję, że przy kolejnych edycjach seminarium będzie mógł więcej nam opowiedzieć.
Jakub Kamiński
Największe historyczne sensacje przedstawił Zbigniew Łagosz, który przedstawił nieznane fakty z biografii legendarnego polskiego astrologa Roberta Waltera. Pracował jako kosmetolog, stworzył zapach „Pani Walewska”, swojego czasu jeden z najpopularniejszych zapachów w PRL-u. Miał też manię wysyłania pocztówek z życzeniami na święta i wypisywał je dla każdego, kogo poznał. Zbyszek opowiadał nie tylko wiele tego typu ciekawostek, ale i o najważniejszych jego dokonaniach. Podobno w czasie wojny obliczył horoskop Polski i na jego podstawie wyznaczył trafnie koniec wojny. Niestety, w rodzinnych archiwach nie zachowały się prawie żadne horoskopy rysowane jego ręką, oprócz jego własnego horoskopu urodzeniowego. Większy materiał na temat Waltera ukaże się niedługo drukiem.
Zbigniew Łagosz
Na końcu ja przedstawiłam moje obserwacje i wnioski na temat horoskopów elekcyjnych, które wyznaczyła Joan Quigley dla Reaganów podczas prezydentury Ronalda Reagana 1981-1988. Joan opisała swoją pracę dla Białego Domu w książce napisanej dla laików, nie dla astrologów, dlatego aby poznać jej warsztat, musiałam dokładnie przeanalizować horoskopy, które opublikowała w swojej książce What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reagana w Białym Domu). Jest ich około dwudziestu, większość to horoskopy elekcyjne, między innymi startów Air Force One, zaprzysiężenia prezydenta Reagana na drugą kadencję, ważnych debat, w tym debaty Cartera, a także ważnych operacji Nancy i Ronalda. Joan każdą elekcję ściśle opierała o horoskop urodzeniowy i do perfekcji doprowadziła technika wyznaczania dobrych momentów na ważne wydarzenia, aby chronić czy promować działania prezydenta. Jako że doradzała przy codziennym grafiku prezydenta, często musiała marginalizować rolę władztw planetarnych i skupiała się głównie na Księżycu, ascendencie i aspektach planet. Moje wnioski już niedługo przedstawię w większym artykule.
Izabela Podlaska-Konkel
Kolejne, trzecie Seminarium Historii Astrologii odbędzie się za rok, już na nie serdecznie zapraszam, dokładna data i program będzie znany w okolicach wakacji tego roku. Serdecznie zachęcam osoby, które pasjonują się historią astrologii i chciałyby wystąpić na kolejnej edycji seminarium, do zgłaszania swoich tematów na adres info@polskaastrologia.pl
Horoskop zaprzysiężenia Ronalda Reagana na prezydenta drugą kadencję - jedyny rysunek horoskopu, jaki umieściła Joan Quigley w swojej książce What Does Joan Say?: My Seven Years as White House Astrologer to Nancy and Ronald Reagan (Co mówi Joan? Moje siedem lat jako astrolog Nancy i Ronalda Reaganów w Białym Domu)
Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Polskie Stowarzyszenie Astrologiczne, historia astrologii