Pod koniec października miałam zaszczyt uczestniczyć jako wykładowca w trzydziestej edycji Seminarium Historii Astrologii, które organizują co roku członkowie Astrologicznej Loży Londynu (The Astrological Lodge of London). Jest to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu imprez astrologicznych na świecie, poświęcone jest bowiem wyłącznie historycznym tematom.
Przed rozpoczęciem wykładów: ja, Israel i Sifa Avcin, fot. @ Ays Afcin
Mój wykład, pierwszy w kolejności, poświęcony był początkom polskiej astrologii aż do wieku XVI („Astrology in Poland during the 15th and 16th centuries”). Ten szeroki temat próbowałam przedstawić w godzinnej prezentacji. Skupiłam się głównie na prezentacji rysu historycznego astrologii w Polsce i sylwetek najważniejszych astrologów, którzy byli znani nie tylko na Akademii Krakowskiej, gdzie od połowy XV wieku był wydział astrologii, ale i udzielali się w innych krajach i na dworach ówczesnej Europy. Najbardziej zafascynowała mnie działalność i dorobek astrologiczny Marcina Bylicy z Olkusza. Na ten temat będę miała wykład podczas I Seminarium Historii Astrologii, które organizuję (na wzór Loży) w sobotę 15 marca 2014 roku w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Serdecznie zapraszam już dziś, szczegóły organizacyjne i spis wykładowców i wykładów będzie podany w połowie listopada.
Przed moim wykładem o astrologii w Polsce w XV i XVI wieku, 30. Seminaroum Historii Astrologii, 26.10.2013, Londyn, The Astrological Lodge of London, fot. @ Mii Krogulska
Wykłady były bardzo różnorodne i jak zwykle bardzo ciekawe. Sonal Sachdeva podczas swojego wykładu na temat „Indii” Al Biruniego („Al Biruni’s India”) skupiała się na astronomicznych wątkach w tym dziele oraz genezie arabskiej astrologii. Sifa Avcin opisała mit założycielski astrologii, który funkcjonuje w kulturze tureckiej i o odnośnikach do astrologii w Koranie ("The historic past of Turkish astrology").
Wyjątkowo ciekawy był wykład Gill Dorren na temat związków Izaaka Newtona z astrologią („Sir Isaac Newton and astrology”). Gill aktualnie pracuje nad szerszą publikacją na ten temat. Podzieliła się z nami kilkoma swoimi intrygującymi odkryciami. Newton na początku studiów w Cambridge zajmował się intensywnie alchemią i w tym celu studiował różne podręczniki na ten temat, między innymi do astrologii, która była niezbędna do wyznaczania odpowiedniego momentu na rozpoczęcie eksperymentów. W jednym z manuskryptów pozostawił zapis astrologicznej mandali, która przedstawia różne relacje między planetami. Podczas przerw dyskutowaliśmy na temat znaczenia tych zapisków i Derek opracował wzór wyjaśniający te zapiski. Nie oznacza to, że Newton był astrologiem. Jest to jednak potwierdzenie, że znał dobrze symbolikę astrologiczną (bo była ona ówczesnym językiem nauki) i używał jej w swoich alchemicznych eksperymentach.
Wykład Gill Dorren o Izaaku Newtonie i astrologii, fot. @ Izabela Podlaska-Konkel
Kim Farnell na zakończenie konferencji miała wykład o astrologach i ich złej reputacji („When astrologers go bad”) i mimo sennej popołudniowej pory ożywiła całą widownię. Z założenia ludzie przeciwni astrologii i astrologom uważają, że astrologowie to źli ludzie, którzy szantażują swoich klientów. A sama astrologia to fałszerstwo i oszustwo. Kim przedstawiła wiele solidnie udokumentowanych przykładów na to, że czasami może to być prawda, a czasami nie.
Tajemnicza astrologiczna notatka Izaaka Newtona, fot. @ Izabela Podlaska-Konkel
Jako pierwszy poszedł pod nóż Edward Kelly, który był nie tylko oryginałem, ale robił bardzo dziwne rzeczy (atakował ludzi, zmieniał zapiski w dzienniku Johna Dee). Często był zamieszany w afery finansowe i więziony przez swoich mecenasów, kiedy mieli zły humor. Raz zabił współwięźnia i podczas ucieczki z więzienia stracił nogę (później nosił drewnianą). Często wdawał się w bójki i bardzo dużo pił. Kim dalej przedstawiła cały korowód barwnych postaci, dziwaków i niesłusznie oskarżonych o najgorsze zbrodnie astrologów, z Aleisterem Crowleyem włącznie. Ten ostatni sam pozował się na bestię i samo zło, co prowokuje pytanie, ile z tego, o co go oskarżają lub co sam sobie przypisuje, jest prawdą. Jedną z barwniejszych postaci opisywanych przez Kim był Simon Forman, który stawiał horoskopy na wszystko – kiedy zgubił skarpetki, kiedy wysyłał list, kiedy szedł z wizytą itd. Został oskarżony o otrucie i morderstwo, miał bardzo złą reputację, ludzie stronili od niego, miał duże problemy w kontaktach z kobietami. No cóż, bycie astrologiem i kiedyś, i dziś to nie bułka z masłem.
Wykład Kim Farnell o astrologach i ich złej reputacji („When astrologers go bad”), fot. @ Izabela Podlaska-Konkel
Seminarium Historii Astrologii organizowane jest przez Astrologiczną Lożę Londynu od trzydziestu lat co roku pod koniec października lub w listopadzie. Inicjatorką cyklu była Annabella Kitson (1923-2013), która zmarła w tym roku.
Kim Farnell będzie specjalnym gościem I Seminarium Historii Astrologii 15.03.2014 r. w Warszawie, organizowanym przeze mnie w ramach działalności Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Kim będzie mieć wykład na temat horoskopów medycznych i biografii Simona Formana, który pozostawił po sobie olbrzymią ilość notatek, horoskopów choroby i horarnych oraz opisanych przypadków medycznych. Serdecznie zapraszam wszystkich pasjonatów historii astrologii i testowania starych astrologicznych technik!
Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, The Astrological Lodge of London, historia astrologii, Izaak Newton, Simon Forman, Marcin Bylica