Astrolog Izabela Podlaska

Recenzja: "Księżyc – znaczenie i interpretacja" Elżbieta Kłobus

Data publikacji: 2018-11-10 20:57:00

Pod koniec wakacji ukazała się najnowsza książka znanej astrolog Elżbiety Kłobus, której tematem jest Księżyc. Książki Eli mogę polecać w ciemno, bo jest świetnym astrologiem, umie w przystępny sposób przekazywać wiedzę i zawsze pisze to, co sama sprawdziła w praktyce. Ma też dar opowiadania i przywoływania anegdot, dzięki którym zawiłe astrologiczne reguły stają się dziecinnie proste i oczywiste. Nie inaczej jest w jej książce Księżyc – znaczenie i interpretacja, którą wydało wydawnictwo Astropsychologii. Czyta się ją jednym tchem i nie ma się wrażenia, że to astrologiczny podręcznik.

Elżbieta Kłobus "Księżyc: znaczenie i interpretacja"
Okładka książki Elżbiety Kłobus "Księżyc: znaczenie i interpretacja" wyd. Studio Astropsychologii 2018 @ Izabela Podlaska-Konkel

Książka zaspokoi głód wiedzy zarówno początkujących adeptów astrologii, jak i jej zaawansowanych praktyków. Autorka w niekonwencjonalny sposób podaje wiedzę, przechodząc w kolejnych rozdziałach od wizji Księżyca w mitologii i kulturze, przez aspekty, położenie w domach, aby podać różne znaczenia Księżyca w znaku w zależności od jego funkcji (matka i dzieciństwo, miłość, partnerstwo, horoskopy państw).

Najbardziej wciągnęły mnie rozdziały o aspektach Księżyca i jego znaczeniu w roli matki. Aspekty to najtrudniejszy dział astrologii urodzeniowej. Działanie planet miesza się ze sobą w aspektach tworząc nową całość, która funkcjonuje na tle znaków i domów, w których planety się znajdują. W książce Ela przedstawia świetne charakterystyki aspektów Księżyca wraz z historyjkami i skojarzeniami, dzięki którym wiedza sama wchodzi do głowy.

Księżyc jako wizja matki w horoskopie to temat niełatwy i łatwo tu o uproszczenia czy nawet banały. Autorka przedstawia tu jednak zupełnie świeże ujęcie tematu i brawurowo, dowcipnie, ale z dużym znawstwem i znajomością psychologii podchodzi do tego tematu. Część tego materiału Ela prezentowała na kilku konferencjach astrologicznych Stowarzyszenia Astrologów w Polsce.

Opis Księżyca w horoskopach wektorowych to materiał, którego nie znajdziecie w żadnym polskim podręczniku. Horoskop wektorowy czyli tak zwany horoskop związku to mało opisana, ale często stosowana w Polsce technika, warto więc sięgnąć do opisów autorki, która przybliża znaczenie Księżyca w domach horoskopu wektorowego. Księżyc w wektorze mówi o uczuciach partnerów i sposobie budowania intymności oraz trwałości związku.

Autorka nie poprzestaje na charakterystyce Księżyca w horoskopach urodzeniowych, partnerskich i politycznych. Poświęca też osobny rozdział progresjom i tranzytom Księżyca, które są kluczowe w sporządzeniu trafnej prognozy. Mimo że książka jest średnich rozmiarów i można ją przeczytać w jeden dzień (liczy 160 stron), każdy temat jest potraktowany poważnie, a uwagi, porady i charakterystyki są bardzo trafne. Dlatego polecam tę książkę nie tylko osobom, które zaczynają swoją przygodę z astrologią. Można w niej znaleźć dużo ciekawych wskazówek i cennych przemyśleń autorki.

Mam nadzieję, że książka o Księżycu to dopiero drugi z większego cyklu książek o planetach, który zaplanowała Ela. Trzy lata temu ukazała się jej książka o Wenus „Wenus planeta partnerstwo” (Studio Astropsychologii 2015), którą recenzowałam na blogu i wciąż bardzo polecam. Czekam więc na kontynuację, a zaciekawionym astrologią polecam wszystkie książki Elżbiety Kłobus, również tę napisaną razem z Zofią Wieczorek pod tytułem „Z Astrologia pod rękę” (Kos 2007).Tagi: astrologia, horoskop, Izabela Podlaska, Elżbieta Kłobus, Księżyc


Kwartalnik Tarocista nr 20 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13 Kwartalnik Tarocista nr 19 Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 12